Mucizenin adı üzüm ve üzüm çekirdeği
Menu

Mucizenin adı üzüm ve üzüm çekirdeği

üzüm baş

Üzüm çekirdeği antik çağlarda ilaç olarak kullanılırmış. Bu konuda pek çok yazıtta bilgiler bulunmuştur. Üzüm çekirdeği, karaciğerden göz hastalıklarına kadar pek çok hastalığa iyi geldiğini artık hepimiz biliyoruz. İşte, üzüm çekirdeği ve üzümün faydaları;

üzüm1

Üzüm çekirdeği kalp ve damar hastalıklarından koruyan çeşitli kimyasallar içermektedir. Üzüm çekirdeği, damarların ve kılcal damarların çeperlerini kuvvetlendiriyor. Hatta bu özelliğinden dolayı varise bile iyi geldiği düşünülüyor. Dolaşım sistemini düzenlerken, kalbin daha sağlıklı çalışmasına neden olmaktadır.

üzüm2

Üzüm çekirdeği yüksek oranda antioksidandır. Antioksidanlar, hücrelere zarar veren, yaşlanmayı sağlayan, kanserin oluşmasını hızlandıran serbest radikallerin başlıca düşmanıdır. Halen fareler üzerinde bu konuda deneyler yapılmaktadır. Uzmanlar, kanserli hücrelere üzüm çekirdeği ile tedavi yolu bulmaya çalışıyorlar. Cilt bakımında başlıca rol oynayan vitamin E vitaminidir. Üzüm ve üzüm çekirdeği bol E vitamini içerdiğinden ciltte oluşan sorunlara ve kırışıklıklara iyi geldiği düşünülmektedir. Uzmanlar üzüm çekirdeğinin piyasada satılan kutulu ürünlerindense, üzümü çekirdekle yemenin sağlığımız açısından çok daha faydalı olduğunu söylüyorlar. Fakat, dikkat edilmesi gereken şey üzümü döneminde yani mevsiminde tüketmektir.

üzüm3

Yoğun çalışıyor ve stresli bir yaşam sürüyorsanız, 1 salkım üzüm yemenin stresi azalttığı, rahatlattığı ortaya çıkmıştır. Kronik yorgunluğunuz varsa, haftada 1-2 kez 1 bardak taze üzüm suyu tüketmek çok faydalıdır. Dikkat edilmesi gereken şey, şeker hastalarının üzüm konusunda hekime danışma gerekliliğidir. Kanda iltihaplanma olması ve kalp romatizması nedeni hasta olanların beyaz üzümle tedavi olabileceklerini ortaya çıkarmıştır. Bademcik enfeksiyonları ile faranjite karşı da beyaz üzüm rahatlıkla kullanılabilir.

üzüm4

Üzüm çok geniş spekturumlu antioksidandır. Üzüm kadar hiçbir meyve içinde yoğun antioksidan yoktur. Yaklaşık 15 kadar antoksidan bileşik üzüm içinde bulunmaktadır. Özellikle beyaz, siyah üzüm yanı sıra üzüm çekirdeği bu konuda en güçlü meyvedir. Fakat, fazlası zararlı olduğundan yemek öncesi 1 salkım ile sınırlanmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.