Motorlu araçlarda piston nasıl çalışır
Menu

Motorlu araçlarda piston nasıl çalışır

motorlu araç pistonları

Silindir içinde yakılan gazlar pistonu aşağı doğru hareket ettirir. Pistona bağlı olan krank mili bu şekilde dönmeye başlar. Piston , silindire gelen hava ve yakıt karışımını sıkıştırır.  Özetle piston, bir otomobil motorunda yanma enerjisini mekanik enerjiye çevirir. Otomobil motoru dışında piston, pompalarda, buhar makinaları, kompresörlerde de kullanılır.

piston çeşitleri

 

Dökme demir, alüminyum, krom nikel katkılı çeliklerden üretilen pistonlar vardır. Fakat, gri dökme demire eklenen çelik ile imal edilen pistonlar hafif ve dayanıklılığı nedeni ile tercih edilir. Pistonların şekilleri düz, çanak, bombeli imal edilir. Benzinli motorlarda düz etekli, düz diyagonal yarıklı, T yarıklı, U yarıklı ve oto termik pistonlar üretilir. Benzinli olan motorlarda T yarıklı ve U yarıklı piston kullanılmaktadır. Yarıklı imal elden pistonlar, şekil olarak ovaldir. Piston yapısı, sızdırmaz ve mafsaldan meydana gelir. Patlamalı motorlarda yüksek sıcaklığa dayanıklı olması için alaşımlı çelik kullanmak gereklidir. Çünkü, pistonlar yüksek sıcaklıkta gövdesini aşındırabilir.

Piston nasıl çalışır ?

Piston çevresinde bulunan metal halkalar, pistonun silindire sıkı bir şekilde oturmasını sağlar. Bu metal halkalar sayesinde, gazların sızması ve yağın odaya girmesi engellenir. İçten yanmalı bir motorun, sıkıştırma oranı çok önemlidir. Tamamen genişlemiş ve hızı sıfır olan pistonun bulunduğu nokta alt ölü nokta, tamamen sıkışmış durumda hızı sıfırken bulunduğu nokta üst ölü nokta, bu iki nokta arasında aldığı yola kurs denilir. Sıkıştırma oranı, pistonun alt ölü noktada olan yanma odasının hacmi, pistonun üst ölü noktada yanma odasına olan hacmiyle oranlıdır. Özetle, sıkışma oranı arttıkça motorun verimi o oranda artar.
One Response
  1. teknikbilimler Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.