Mikrosefali (Başın olduğundan küçük olması )
Menu

Mikrosefali (Başın olduğundan küçük olması )

mikrosefali nedir

Mikrosefali, başın olduğundan küçük olmasıdır. Kafatasının küçük olması küçük bir beyine işaret eder. Mikrosefali olan bebeklerde zeka geriliği görülür. Fakat, zeka geriliğinin nedeni, beynin yapısal olan anormalliğidir. Doğumsal olarak da olabildiği gibi doğum sonrasında da oluşan bir durumdur.

mikrosefali küçük beyin

Bebeklerin doğumda 35 cm. lik baş çevresi vardır. Bu ölçü, ilk aylarda 0.5 cm. iki ve altı ay arası 0.25 cm büyür. Dokuz ay ve bir yaş arası bu ölçü yaklaşık 1 cm. kadar artar. Mikrosefali olan bebekler bu büyüme hızına erişemez. Beden büyürken, baş küçük kalır.

Mikrosefali nedenleri ;

Genetik sorunlar,

Kromozom bozuklukları,

Radyasyona maruz kalmak,

Doğumsal enfeksiyonlar,

Kimyasallar,

Anneye ait olan şeker, üremi ve tansiyon hastalıkları,

Menenjit,

Beslenme yetersizlikleri,

İlk 4-6 hafta içinde yüksek ateşlenen bebekler,

Beyin gelişim anormallikleri.

Hamilelik planı olanlarda 1. Derece yakınında bu tarz rahatsızlık yaşayanlarda karşılaşılan bir durum olduğundan mutlaka inceleme yapılmalıdır. Anne adayının metabolik hastalıkları kesinlikle tedavi altına alınmalıdır. Bebeğin doğum sonrası ateşlenmesi doktor tarafından kontrol altına alınmalı ve tedavi ivedilikle yapılmalıdır. Doğum sonrası bebeğin baş çevresi ölçümleri düzenli yapılmalı ve ailenin de baş çevrelerinin ölçümleri alınarak, mukayese edilmelidir. Bu tarz bebeklerde spastik felç, epilepsi ve zeka geriliği görülebilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.