Meslek seçimimiz ve beynimizle alakalıdır
Menu

Meslek seçimimiz ve beynimizle alakalıdır

beyi,n baş

Beynimiz yaşantımızda olan tüm davranışları ve fiziksel metabolizmamızı organize eder. Beyin içinde bulunan sağ ve sol küreler farklı işlevler ve görevler üstlenir. Sol beyin küremiz, konuşma kabiliyeti ve duyguları kontrol ederken, sağ beyin kavrama, bilgiyi şekillendirme ve hayal gücünde başarılıdır. İşte, beynimiz ve meslek seçimimiz ;

beyin1

Her insanda beyin farklı noktalarda çalışır. Bazılarında sol beyin baskın bazılarında sağ beyin baskın çalışır. Sağ beyni baskın çalışan insanlarda, estetik zeka gelişir. Ressam, oyuncu, pazarlama ve satışçı, yazar ve müzisyenler genellikle bu grupta olan insanlardan çıkar. Sol beyin kullananlarda ise, genelde bilim adamı, matematik ve araştırmacı olabilir.

beyin2

Beynimiz iki yarım küresini birbirine bağlayan sinir lifleri ile birleşir. Bu lifler bazı insanlarda çok gelişmiş olabilir. Bu durumda beyni her iki küresini birlikte kullanma yeteneği ortaya çıkar. Genelde toplumda lider olan veya başarılı yöneticilerde bu iki küre arasında ki sinir bağları çok gelişmiştir.Bu tarz insanlar toplum tarafından beğeni gören ve lider vasıflı insanlardır. Bu tarz insanları az sayıda görürsünüz çünkü çok az insanda bu yetenek vardır.  Bu iki küre arasında ki sinir lifleri yeterince gelişmezse, beynin sol ya da sağ kısmına ağırlık verilir. Hayat boyunca da bu kürelerden biri kullanılır.

beyin3

Günlük hayatında solak olan kişiler genelde sağ beyinlerini daha etkin kullanırlar. Sağ ellerini fazla kullananlar ise sol beyinlerini kullanırlar. Solak olan kişiler bu nedenle mimarlık veya müzisyenlik yapabilirler. Sağ beynini kullanan insanlarsa fen veya cebir, konuşma becerisi gereken pazarlama, satış, avukatlık yapabilirler. Solaksanız, avukat olacaksanız bu nedenle hakimliği seçmek çok yerinde bir tercih olacaktır. Özetle beynimizin sol ya da sağ küresini veya tamamını kullanmak meslek tercihinde önemli bir etkendir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.