Menopoz belirtileri nelerdir
Menu

Menopoz belirtileri nelerdir

menopoz baş

Menopoz dönemi her kadının yaşayacağı bir evredir. gayet doğaldır ve bir hastalık değildir. Üreme dönemi boyunca yumurtalıklardan salgılanan östrojen hormonunun salgısının azalmasıyla adet döngüsünün durmasına menopoz dönemi denilmektedir.

menopoz1

Menopoz dönemi her kadının bünyesi ile alakalı olarak farklı belirtiler yaşatır. Bazılarında hiç bir sorun olmazken bazıları doktor kontrolü altında bu dönemi yaşayabilir. Ateş basması ve uyku sorunları menopozun başında görülürken, kemik erimesi daha geç dönemlerde ortaya çıkmaktadır. Menopozun genel olarak belirtileri ; ateş basması, uyku sorunları, kemik erimesi, damar sertliği, yüzde kırışıklıklar, idrar kaçırma, cinsel organ bozuklukları gibi sayılabilir.

menopoz2

Menopoza girme yaşı 47-55 yaş arasıdır. Hiç doğum yapmamış kadınlarda daha erken dönemde menopoz görülebilir. Ayrıca uzmanlar menopoza girme yaşının kalıtımsal olduğu görüşündeler yani anne ne zaman menopoza girerse kızı da o yaşlarda menopoza girmektedir. Zayıf olanlar, sigara ve alkol kullananlar, yüksek yerlerde yaşayanlar erken menopoz yaşarlar. Spor yapan ve erken yaşta adet dönemine girenler daha geç girerler.

menopoz3

Menopozu rahat atlatmak için, spor yapmak, sigara içmemek, güneşlenmek, kalsiyum ve çinko takviyesi yapmak gerekir. Yoğurt ve süt ürünleri ile sebze ağırlıklı bir beslenme tarzı benimsenmelidir. Şekerden uzak durulmalıdır. Günde 1.5-2 litre kadar su içilmelidir.

menopoz4

Menopozda bir tedavi şekli yoktur. sadece oluşan hormonal değişimlere vücudun alışmasını sağlamak için çalışılır. İlaç kullanımı doktorlar tarafından çok ağır sendromlar geçirenlere verilebilir. Bunun dışında her ilacın bir yan etkisi olduğu unutulmamalıdır.
One Response
  1. isik Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.