Menu

Mayalı poğaça nasıl yapılır


mayalı

Mayalı hamur işleri çok dikkat ister. Bunun nedeni uygun mayalanma yapılmazsa sert, kabarmayan ve içi pişmemiş poğaçalar şeklinde olur.

Pek çok insan mayalı poğaça yapmanın püf noktalarını bilmez. İşte, mayalı poğaça yapmanın püf noktaları ;

 

mayalı poğaça 1


Mayalı poğaça yapmak için öncelikle kuru maya kullanılması önerilir. Çünkü, kuru mayalar hem koku yapmaz hem de daha kabarık poğaça yapılmasına neden olur. Poğaça yapmak için, ılık su ya da sütte mayayı şekerle birlikte çözmek gereklidir. Böylece maya kimyasal işleme girecek ve  poğaçanın kabarmasını sağlayacaktır.  Mayalandırma işlemi için beklemek ve sabırlı olmaksa ikinci noktadır. Bazı hamurlarda akşamdan sabaha kadar beklemek gerekir bazılarındaysa 30 dakika kadar beklemek yeterlidir.

mayalı poğaça2


Malzemeler ; 1 su bardağı ılık süt, 1 paket kuru maya, 2 tatlı kaşığı tuz, 1 çorba kaşığı toz şeker, 1 şişe maden suyu,1 su bardağı sıvı yağ, 1 yumurta akı hamura sarısı üstüne,  alabildiği kadar un. 1 su bardağı süt ılıklaştırılır. İçine şeker ve maya eklenir ve karıştırılarak üstü kalın bir havlu ile kapatılır. yaklaşık 15-20 dakika kadar mayanın çözülmesi beklenir. Maya üstünde kabarcıklar oluşmaya başlayınca poğaça yapımı başlar.

mayalı poğaça3


Derin bir kaba, mayalanmış süt, tuz, yumurta akı, maden suyu, sıvı yağ koyulur ve un azar azar eklenmeye başlanır. Ele yapışan yumuşak bir hamur haline gelince üzeri kalın bir havlu ile kapatılarak kabarması için ılık bir yere alınır. Bu işlemi hızlandırmak için gerekirse, 30 derecede çalışan bir fırın içinde yaklaşık 5-10 dakika kadar üstü kapalı olarak beklenilebilir. Hamurun yaklaşık 2-3 kat kadar kabarması gerekmektedir. Kabaran hamur, tekrar yoğurularak içinde ki gaz boşaltılır.

mayalı poğaça4


Hamurdan parçalar koparılarak yağlanmış tepsiye dizilir. Tepside yaklaşık 10-15 dakika kadar bekletilerek üzerine yumurta sarısı sürülür. Yaklaşık 180 derecede 35 dakika kadar pişirilir. Nefis kabaran mayalı poğaçanız hazırdır.
Son 50 Yorum
  1. Aysun
  2. Aysun
  3. Anonim
  4. melih yalçıner
    • anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.