Menu

Matbaa ne zaman icat edildi kim icat etti ilk nerede kullanıldı

Bilindiği gibi matbaa Johann Gutenberg tarafından icat edilmiştir. Gutenberg tek tek metal harflerle yüksek baskı tekniğini geliştirmiş. Gutenberg’in bu buluşundan sonra matbaacılık yaygın ve hızlı gelişen bir sektör olmuştur. Matbaanın ilk kez kullanılması Uzakdoğu’da başlamıştır. Bilinen ilk baskı VIII. yy’da Japonya’da yapılmıştır. İmparatoriçe Shotoko Budizm’in kutsal metinlerini Sanskrit dilinde Çin alfabesiyle bastırmıştır.

İlk kez tek tek harfler dökerek baskı yapmayı Pi Sheng (960-1297) adında bir Çinli denemiştir. Pi Sheng porselenden harfler kullanarak matbaanın gelişimine hız kazandırmıştır. Ancak çok harfli Çin alfabesinde tek tek harfler kullanarak baskı yapma nedeni hala anlaşılamamıştır. Matbaa Çinlilerden Uygurlara geçmişlerdir. Uygurların IX. yy’dan itibaren baskı yaptığı bilinmektedir. (Tun-Huang mağarasındaki buluntular.)

Avrupa’da matbaacılık özellikle XV. yy’da gelişme göstermiştir. Avrupa’da matbaacılığın üssü Hollanda olmuştur. Burada ki basım tekniği tahta kalıplarla yapılmaktadır. Hattatlarca yazılan tahta kalıplar. Hakkaklarca kazınmaktadır. Kalıplar bu yönetemle üretilmektedir. Harlem kentinde ilk kez tek tek harflerle baskı denemelerini 1430 yılında Lourens Janszoon Coster’in yaptığı sanılmaktadır.

Johann Gutenberg ise çırağı Fust ile birlikte Mainz şehrinde metal harflerle basım tekniğini uygulamıştır. Gutenberg bu çaılşmalara bilgi ve birikimlerini, Fust ise sermayesini katmıştır. İlk çalışmaları olan 42 satırlık İncil’i 1455 yılında basmışlardır. Fust ve Gutenberg işlerin yolunda gitmemesi neticesinde ortaklıklarına son vermiştir. 1462’de Nassau başpsikoposunun askerleri Mainz şehrine saldırdı. Kaçan basımcılar Avrupa’nın her yanına dağıldı.


62 Yorum yapılmış
 1. esra Cevapla
 2. şçölkmjhgjnmköç. Cevapla
 3. hamit Cevapla
 4. ERTBMŞH Cevapla
 5. kayip ogrencii Cevapla
 6. esra Cevapla
 7. Hakan Cevapla
 8. " [ADMİN ] " Cevapla
 9. FenerliBir öğrenci Cevapla
 10. matbaciiii :D Cevapla
 11. cafcaf Cevapla
 12. kljljlkllkl Cevapla
 13. halenur Cevapla
 14. yunus Cevapla
 15. sevgi Cevapla
 16. efe Cevapla
 17. ermiş Cevapla
 18. aşkım Cevapla
 19. ece Cevapla
 20. fevzi Cevapla
 21. hilal ramazanoğlu Cevapla
 22. MAVİŞ Cevapla
 23. sena Cevapla
 24. bombili hop pop küt Cevapla
 25. çiçi Cevapla
 26. elmas Cevapla
 27. büşra Cevapla
 28. büşra Cevapla
 29. ebru Cevapla
 30. ebru Cevapla
 31. ebru Cevapla
 32. baris Cevapla
 33. elif nida Cevapla
 34. 5444y Cevapla
 35. ela Cevapla
 36. seda Cevapla
 37. sercan Cevapla
 38. simay Cevapla
 39. simay Cevapla

Yorum yapmayı unutmayın!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.