Martin Luther biyografi
Menu

Martin Luther biyografi

Almanya’nın Eisleben şehrinde doğmuştur. Martin Luther, ailesi ile bir seyahat sonrası, yıldırım çarpması sonucu ölümden dönmüş ve 21 yaşında papaz olmaya karar vermiştir.  Aziz Augustin tarikatına bağlı bir manastırda ilahiyat eğitimine başlamıştır.

Martin Luther’in hayatı

Papaz olan Martin Luther, Wittenberg Üniversitesi’nde ders vermeye başlamıştır. O dönemde pek çok keşiş endüljans satıyordu. Endüljans, papanın verdiği bir af belgesiydi. Bu belgeyi satın alan Hıristiyanlar, günahlarından arınarak, ölüm sonrası cennete giriş belgesi alıyorlardı. Luther, manastırdaki günlerinden itibaren sorguladığı bu olaya karşı, sert eleştiriler yapmaya başladı ve yazılarını yayınladı. Bu yayınlardan sonra, endüljans satışları hızla düşmeye başladı. 1518 yılında papalık açtığı dava ile Luther’i yargıladı ve dinden çıkmış, sapık yani heretik ilan etti. Saksonya dükü 3. Frederick onu himayesi altına aldı. 15 Haziran 1520 günü, papa yayınladığı bir bildirge ile Luther’i aforoz etti.  Bu zaman aralığında Luther en önemli kitabı olan, “Hıristiyan Kişinin Özgürlüğü Üzerine” kitabını yayınladı. Luther, Wartburg’a yerleşti ve İncili Almancaya çevirmeye başladı. Luther buradayken, ayinler Almanca yapılmaya başlandı, öğrenciler manastır sunağını tahrip ettiler ve Luther hakkındaki yasaklamalar kalktı. Luther, Wittenberg’e dönerek kilisede vaaz vermeye başladı. 1524 yılında, köylüler Luther’in öğretileri doğrultusunda ekonomik koşullar için ayaklandı. Elli bin köylü bu ayaklanmalarda öldürülünce, köylüler Luther’in onları aldattığına inandılar.

Eski bir rahibe ile evlenen Luther, 1526 yılında, Almanca Ayin ve Kutsal Merasim Düzeni adıyla yayınlanmış ayinlere başladı. 1529 yılında batı Medeniyetini İslam Dünyasından korumak için, Türklerle savaşmanın gerekli olduğu bir eser yayınladı. Hıristiyanlığın temel inanç ve doktrinlerinin soru-cevap şeklinde yazıldığı Küçük ve  Büyük Kateşizm’i yayınladı. 1531 yılında Alman Protestanlara özgürlük verildi. Luther, Wittenberg İlahiyat Fakültesi dekanı oldu. Sağlık sorunları ile mücadele ederken, bir yandan da yazmaya devam etti. En ağır romanı olan, “Roma’da Şeytan Tarafından Kurulmuş Papalığa Karşı” eseri ile son güçlü damgasını vurdu. 1546 yılında Eisleben’de kalp yetmezliğinden öldü.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.