Mantarın inanılmaz faydaları
Menu

Mantarın inanılmaz faydaları

mantar baş

Vitaminler ve mineraller açısından zengin olan mantar, sağlığımıza çok faydalıdır. Metabolizmanın gücünü arttırırken, pek çok hastalığa karşı bizi korur. İşte, mantarın mucizevi faydaları ;

mantar1

Mantarın içinde bulunan Beta-Glukan ve Lionelik asit meme ve prostat kanserine karşı vücudumuzu korur. Bugün kullanılan pek çok kanser ilacının içinde ana maddelerden biri mantardır. Eğer şeker hastalığınız varsa, bol lifli olan bu gıda içinde bulunan insülin sayesinde şekeri düzene sokar.

mantar3

Kilo vermek isteyenlere hazmı da kolaylaştırıp, tok tuttuğundan önerilir. Hayvansal gıdalardan alınan yağlar damar tıkanıklığı yaparken, mantar kalbi korur ve damar tıkanıklığının önüne geçer. Çünkü içinde mantara özel bitkisel bir tür yağ ve yararlı protein vardır.

mantar4

İçinde hiç yağ ve kolesterol barındırmayan bir protein kaynağı olduğundan mantar etkili bir şekilde et yerine kullanılabilir. İçinde bulunan bol lifler ile kolesterolü düzene sokar. Ayrıca mantar sindirimi kolaylaştırır. İçinde bulunan doğal penisilin sayesinde mikrop ve enfeksiyonlara karşı savaşır. Ülser tedavisinde etkilidir. 
3 Comments
  1. Halil Cevapla
  2. erbil burkut Cevapla
  3. Türesin Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.