Lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenler!
Menu

Lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenler!

kontakt lens kullanımında dikkat edilecekler

Lens kullanımı günümüzde hızla artmaktadır. Göz rengini değiştirmek isteyenlerin de taleplerine cevap verebilen kontakt lenslerin kullanılmasında, bazı kurallara uyulmaması ve özen gösterilmemesi tehlikeli sonuçların doğmasına sebep olabiliyor. İşte, lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenler;

Lens seçimi kıyafet seçer gibi yapılmamalı:

Lens almadan evvel kesinlikle göz doktoruna gidilmeli, doktorunuzun belirleyeceği kriterlere göre alınmalıdır. Bu kriterler ölçüleri, türevi, çapı, 15 günlük ya da aylık mı olacağı, astigmatlı mı gibi belirleyici konulardır. Bunlar belirlenmeden doğruca bir optik mağazasına giderek bir kontakt lens almak oldukça yanlış bir harekettir.

Havuza ya da denize girerken lensler çıkarılmalıdır:

Yüzücü gözlüğü tasanız bile gözünüze su kaçmaz diyemezsiniz. Buna rağmen denize ve havuza lensle girmek sakıncalı olabilir. Lensleri çıkardığında bir şey göremediğinden şikayetçi olanların, numaralı özel yüzücü gözlükleri kullanmasına fayda var.

Lenslerle duş alınmamalıdır:

Yaz aylarında sıklıkla duşa girmek durumunda kalırız. Lensleriniz gözünüzdeyken duşa girmek çok tehlikeli olabilir. Musluk suyunun lenslerle temas etmesi körlüğe kadar giden ciddi problemlerin oluşmasına neden olabilir. Sudaki bazı parazitlerin lensin üzerine yapışması ve üremesi bunların göze geçme tehlikesi vardır. Bu durum oluştuğunda parazitlerin gözden temizlenmesi ya da tedavisi oldukça zor hatta bazen mümkün olmayabiliyor.

Ellerinizin temizliği çok önemli:

Lenslerin takılması ya da çıkarılması sırasında ellerinizin temiz olduğundan mutlaka emin olunmalıdır. Ellerimiz en fazla mikrobun barındığı organlarımızın başında gelmektedir. Genel sağlık bakımından da oldukça olan el temizliğine özen göstermek, lens takma ve çıkarma işlemi öncesinde sabunla iyice yıkayıp kurulamak gerekmektedir.

lens kullanırken dikkat edilecekler

Lensler yatmadan önce kesinlikle çıkarılmalıdır:

Bazı durumlarda yorgunluk nedeniyle lensleri çıkarmaya bile hal kalmayabilir. Böylesi durumlarda lensler çıkarılmadan uyunabilmektedir. Halbuki çok ciddi tehlikelere açık hale gelebilirsiniz. Lensle uyunursa ertesi gün mutlaka lens takılmamalıdır. Uyurken gözde kalması sorun olmadığı lensler varsa da orta ve uzun vadede lens ile ilgili komplikasyonların ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır.

Makyaj yaparken sıralamaya dikkat:

Makyaj konusu dikkat edilmesi gerekenlerden birdir. Öncelikle lensler takılmalı sonrasında makyaj yapılmalıdır. Çıkarırken önce lensler sonra da makyaj temizlenmelidir. Lenslerin gözünüzde olduğu sırada makyaj silinmesi ya da temizliği alerji ve enfeksiyonların davetçisi olabilir.

Lens temizliğinde solüsyon önemli:

Solüsyon konusuna önem verilmelidir. Lens kullanan kişilerin iyi kalitede enfeksiyonlara karşı koruması yüksek solüsyon kullanmaları gerekmektedir. Her solüsyon aynıdır dememek gerekiyor. Çünkü, lensleri çıkardıktan sonra gece boyunca solüsyonun içinde kalmakta ve enfeksiyonlardan korunma için kalitesinin de iyi olması gerekmektedir.

Lensleriniz 15 günlükse, kesinlikle 16. gün kullanılmamalıdır:

Lenslerin hangi sıklıkla değişmesi gerektiği konusunda doktorunuzdan bilgi almalı ve buna göre hareket edilmelidir. Lenslerin bazıları günlük, bazıları 15 günlük, bazıları da aylık olarak verilmektedir. Süresi dolan lenslerin kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Başka birinin lensleri kullanılmamalı:

Lensler kişiye özel ürünlerdir. Bundan dolayı lenslerinizi kardeşiniz bile olsa ortak kullanmayın. Özellikle renkli lens değişimleri olabiliyor, halbuki ciddi sorunlar yaratabilecek bir eylemdir bu.

Lens kullanma kurallarına uyulmalı:

Lens kullanan kişilerin temel kurallara uyması, ömür boyu lens kullanımı konusunda sıkıntı duymayacaklarını bilmek gerekir. Lenslerin göz için zamanla zararlı olabileceği fikri bu kurallara uyulması durumunda geçersiz olmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.