Menu

Küstüm çiçeği : video

kustum6

Botanikte adı Mimosa pudica (küstüm çiçeği) olan çiçek.
Saksı çiçeğidir.

Güney Amerika ve Brezilya’da yerli olarak bulunur.

Saçak kök yapısına sahiptir. Çiçekleri yuvarlak başçık durumunda bulunur.ve pembemsi menekşe rengindedir. Sıcağı sever. Aşırı neme ihtiyaç duymaz. Direk güneş ışığına duyarlıdır. Besin maddesince zengin humuslu topraklarda yetişir.

Küstüm otunun çok ilginç bir savunma sistemi vardır. Bu bitkinin yapraklarına dokunulduğunda birkaç saniye içinde, sapla birlikte yapraklarının gövdeye doğru yaslandığı görülecektir. Eğer bitkiyi rahatsız eden etki devam ederse bu kez küstüm otu aşağıya doğru ikinci bir hareket yaparak gövdesinin üzerindeki sivri dikenleri ortaya çıkarır. Bu da böcekleri kaçırmak için yeterlidir. Bitkideki bu hareketi gerçekleştiren mekanizma elektrik akımlarıyla başlar. Bu akım aynı insan vücudundaki sinirlerden geçen akım gibidir.

Bitkinin reaksiyonları bizde olduğu kadar hızlı değildir. Bununla birlikte bitki özünü taşıyan kanallar aracılığıyla iletilen elektrik sinyalleri 30 santimetrelik mesafeyi bir-iki saniye içinde geçer.

Isı ne kadar yüksek olursa, reaksiyon o kadar hızlı olur. Her bir yaprağın dibi (yaprağın sapıyla birleştiği yerde), oldukça şişkindir. Buradaki hücreler sıvıyla doludur. Uyarı buraya ulaştığı zaman, yaprağın dibindeki şişkinliğin alt yarısı aniden suyunu boşaltır ve aynı anda diğer üst yarı, bu suyu kendi bünyesine alır. Ve yaprak aşağıya doğru düşer.

Böylece uyarı saplar boyunca ilerlerken, yapraklar domino taşları gibi teker teker, ardı ardına kapanır. Bu şekilde bir savunma hareketinden sonra, bitkinin tekrar hücrelerini doldurup, yapraklarını açabilmesi için 20 dakika gereklidir.

kustum1

kustum-2

kustum3

kustum4

kustum5

Son 50 Yorum
 1. Anonim Cevapla
 2. Çiçekleri Seviyorum Cevapla
 3. Nusret Cevapla
 4. Mine Toprak Cevapla
 5. Parlaz Cennet Cevapla
 6. Subxan Wirinov Cevapla
 7. Samet Öztürk Cevapla
 8. Ferdici Tülay Akar Saf Cevapla
 9. Nuray Bahar Cevapla
 10. Hakan Siviş Cevapla
 11. zeynep Cevapla
 12. zeyno Cevapla
 13. helin Cevapla
 14. helin Cevapla
 15. defne Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.