Menu

Kürtaj nedir ve nasıl yapılır

kürtaj

Kürtaj, gebeliğin sonlandırılması işlemine verilen isimdir. Kürtaj işlemi belirli yöntemler ile uygulanır. Sadece gebeliği sonlandırmak değil, düşüklerden sonra içeride kalan parçaların temizliği, anne karnında ölen bebeklerde, boş gebeliklerde de uygulanır. Ülkemizde yasal kürtaj, 10 haftalık gebelikler için mümkündür.

kürtaj nasıl yapılır

Kürtaj nasıl yapılır?

Kürtaj işlemine başlamadan önce mutlaka ultrason ile gebeliğin haftası kontrol edilir. 10 haftalık olduğu belirlenince, işleme başlanır. Günümüzde kürtaj işlemi sıklıkla vakum aspirasyon yöntemi ile yapılır. Bu yöntem risk taşımaz ve daha az ağrılıdır. Uygulama sonrası hasta normal hayatına hızlıca döner. İnce bir plastik uç, rahim ağzından içeriye sokulur ve vakum yapılarak emilir, çekilir. Yaklaşık 10 dakika kadar süren bu işlem lokal veya genel anestezi altında yapılır. Daha eski dönemlerde metal uçları olan çubuklar ile rahim içi kazınarak kürtaj işlemi yapılırdı. Bugün halen bazı gerekli durumlarda bu işlem uygulanabilmektedir.

Kürtaj öncesi vajina içi, antiseptik solüsyonlar ile iyice temizlenir. Daha sonra anestezi hasta isteğine göre uygulanır. Hasta uygulanan anestezi sayesinde derin uyku pozisyonuna girer. Vakum ile gebelik sonlandırılır. Hasta 10 dakika sonra ayılır ardından ultrason ile rahim içi kontrol edilir. Kürtaj işleminden sonra, günlük yaşamına hasta tekrar başlar. Hafif kasıklarda ağrı ve kanama görülmesi gayet normaldir. Kürtaj sonrası hastaya antibiyotik ve ağrı kesici verilir. 1 hafta sonra hasta tekrar ultrason ile kontrol edilir. Kürtaj sonrası 38 derece üstünde ateş, şiddetli ağrılar, aşırı kanama, kötü kokulu akıntı varsa hemen doktora başvurulmalıdır. Kürtajın olduğu gün banyo yapılabilir. 3-5 gün ağrının olması ve kanama normaldir.

kürtaj nedir

Kimler kürtaj olabilir?

Ülkemizde 10 haftalık gebeliklerde kürtaj yapılabilmektedir. Kürtaj, 18 yaşından büyük evli gebelerde eşin imzası, 18 yaş üstü evli olmayan gebelerde kendi rızaları ile yapılır. 10 haftalık gebeliği olanlar yasal olmadığından kürtaj olamazlar. Sadece, özürlü bebek tespitinde veya anne hayatını tehlikeye sokacak durumlarda kürtaj izni verilir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.