Menu

Kurbanlık hayvan nasıl seçilir

kurbanlık hayvan nasıl seçilir

Her yıl kutlanan dini bayramlarımızdan biri olan Kurban Bayramı, mali durumu iyi olan her Müslüman için yerine getirilmesi gereken bir görevdir. Kurban Bayramı yaklaşırken herkesin üzerinde hassasiyetle üzerinde durması gereken konuların başında kurban edilecek hayvanların seçilmesidir. Peki, hangi hayvanlar kurban olur? Kurbanlık hayvan nasıl seçilir?

KURBANLIK SATICILARI SIKINTIDA

Kurban yalnızca sığır, davar ve deveden olur. Sığır dendiğinde inek, dana, boğa, manda, tosun ve düve anlaşılır. Davar denilince de koyun, keçi ve koç gibi hayvanlar anlaşılır. Bu hayvanların her iki cinsi de yani dişisi de erkeği de kurban olmaktadır.

kurbanlıklar

Kurbanlık alırken davarın yani koyun ve keçilerin 1, sığır yani inek, dana, tosun, boğa, manda ve düvelerin 2, devenin de 5 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Küçük baş hayvanlarda bir ayrıcalık olarak, en az 6 ayı geçmiş ve iri olan kuzular da kurban olabilmektedir.

kurbanlık deve

Tek gözü kör, topal, dişlerinde yarısı kadar eksiklik olan, kulağı ve kuyruğunun çoğunluğu olmayan, bir ayağı kesik, yaralı ya da kırık olan, burnu veya dili kesik ya da büyük bölümü olmayan, ölmek üzere olan hasta hayvanlar kurbanlık olmazlar.

kurbanlık hayvanlar

Gebe, tüyleri dökülmüş ve husyeleri ( testisleri ) küçük olan hayvanların kurban edilmesi mekruh olarak görülmektedir. Davarların bir memesi, sığırların da iki memesi kesik olursa kurban olmaz, ancak yavrusunu emzirebiliyorsa kurban edilebilir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.