Krup hastalığı nedir
Menu

Krup hastalığı nedir

krup baş

Krup hastalığı gırtlak ve çevresinde gelişen bir hastalıktır. Virüs nedeni ile oluşan bir tür soğuk algınlığıdır. Kış aylarında daha fazla görülür.

krup1

Krup, genelde üst solunum yollarını etkiler. Ateş, boğaz ağrısı ve huzursuzluk ile kendini belli eder. Gırtlak, nefes borusu ve bronşları etkiler. Belirtiler akşam yattığında artar. Nefes alırken hırlama ve sürekli bir öksürük vardır. Çoğunlukla kendiliğinden düzelir fakat ağır vakalarda nefes almada bozukluk, hızlı nefes, dudak ve tırnaklarda morarma görülür. Hastanede tedavi edilmesi gereken ciddi bir rahatsızlık olur.

krup3

Virüs genellikle hasta kişilerin öksürük ve hapşırıklarından etrafa yayılır. Soğuk algınlığı yapan pek çok virüs krup haline dönebilir. Krup sürekli ve sık tekrar edilebilir. Bu durumda alerjik etmenler araştırılmalıdır. Krup tedavisinde ateş düşürücü ve bol sıvı almak yeterlidir. Gece sıkışan çocukları soğuk havada nefes aldırmak açılmalarına neden olur. Yatakta başı yüksek tutmak, şikayetleri azaltacaktır.

krup4

Krup hastalığını ağır geçirenler hastanede oksijen almak zorunda kalabilirler. Soğuk buhar ve adrenalin verilen hasta hemen tedaviye cevap vermezse hastaneye yatırılması kaçınılmazdır.

krup5

Krup hastalığına yakalanmamak için hasta olan insanlardan uzak durmak, elleri sık yıkamak ve hijyenik ortamda olmak gereklidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.