Kral Arthur diye biri var mı
Menu

Kral Arthur diye biri var mı

kral arthur baş

İngiltere’nin en meşhur ve güçlü kralı kim diye sorsak hemen aklımıza Kral Arthur gelir. Pek çok efsane ve filmden tanıdığımız bu kral gerçekten yaşamış mıdır?

The Boy's King Arthur

Söylentiye göre, Kral Arthur, İngilizlerin değil, Britonların kralıdır. 6. yüzyılın başlarında, İngiltere diye bir ülke daha yokken, Kral Arthur Britanya’yı İngiltere yapmak isteyenlerle savaşmıştır. Tabi ki böyle bir Kral varsa? Neden böyle bir ikilemde kaldığımız söylemek gerekirse o dönem efsaneler ve tarihsel bilgiler çok fazla iç içedir. Bu nedenle tarihçiler, efsaneleri inceleyerek mantıklı bir yorum yapmaya çalışmışlardır. Çünkü, somut bilgi hemen hemen yok gibidir. Bu nedenle kimsenin anlattığı diğerini bu konuda tutmamaktadır.

artur3

Kimi tarihçiye göre, Kral Arthur, tarihte hiç var olmamış bir efsane kahramanıdır. Buna karşı çıkan ve var olduğunu söyleyenler de vardır. İngiltere’de, Tudor hanedanı döneminde 15. yüzyıla kadar uzanan soy ağacının başlangıcı Kral Arthur kabul edilmektedir. Bu hanedan soyun Kral Arthur olduğunu söyleyerek, İngiltere tahtının gerçek sahibi olduğunu savunmuştur.

artur4

Soy ağacında Kral Arthur olması o zamanlar kutsal kandan geldiğini ispat etmek demektir. Uther Pendragon yani Arthur’un babası ise, Kelt kralıdır. Kelt Kralı Aedian’ın soy ağacı ise Arimatealı Yusuf’a dayandırılır. Yusuf biliyorsunuz ki, Hz. İsa’nın havarisidir.

Is It Real 3 - King Arthur

İngiltere tarihinde tüm kralların soy ağaçları ve yaşadıkları dönem yazıtlar ile kesindir. Bir tek Kral Arthur hakkında bilgi yoktur. Bu nedenle, Kral Arthur’un, tacı sahiplenen bir aile tarafından uydurulduğu ve hiç yaşamadığı da konuşulanlar arasındadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.