Korku fobisi tedavi edilir mi
Menu

Korku fobisi tedavi edilir mi

korku

Korku fobisi tedavi edilir mi?

Bir madde ya da olaya duyulan korkunun günlük yaşamı etkiler hale gelmesine fobi denilmektedir. Doğduğumuz ilk aylardan itibaren bize tehdit oluşturan her varlık ve durumdan içgüdüsel olarak çekinmeye korku denilmektedir. Korku aslında yaşamamızı sağlayan en gerekli duygudur.

Korku yaşamamızı sağlayan uyarı mekanizmamızdır. Bir tür savunma mekanizmasıdır. Korku sayesinde yaşamımızda olan pek çok tehlikeden kendimizi uzaklaştırır veya önlemler alırız. Böylece hayatımıza normal bir şekilde devam ederiz. Örneğin yüzme bilmeyen bir kişi tekneye bindiğinde kendini güvende hissetmeyerek can yeleği giyer. Bu savunma mekanizması sayesinde tekne batarsa kişi hayatta kalacaktır. Yani korku sağlıklıdır ve olması gerekir. Korku duygusunun kontrolden çıkması kişinin hiçbir şekilde kendini güvende hissetmemesine neden olur. Kişinin kendi dışında ilerleyen bu mekanizma yüzünden hayat yaşanamayacak kadar kötü hale gelir. İşte buna korku fobisi denilir. Korku fobisi her şeye duyulabilir. Bizim yaşadığımız her şey korku fobisine dönebilir. Fobi toplumda sıklıkla görülen anksiyete bozukluğu olarak da tanımlanır. Genelde huy ve kişilik olarak düşünülür ve insanlar tedavi olma ihtiyacı hissetmezler. Kadınlarda erkeklerden çok daha fazla görülürler. Bunun nedeni kadının kendini daha güçsüz hissetmesi ile alakalıdır.

Fobi belirtileri nelerdir?

Çarpıntı

Yüz kızarması

Yüzde kızarma ve yanma hissi

Titreme, terleme

Bulanık görme, ağız kuruluğu, mide bulantısı

Bilinç kaybı, bayılma, ani tansiyon düşmesi ve yükselmesi

Fobi tedavisi nasıl yapılır?

Fobi tedavisinde genelde psikoterapi ve ilaçlar kullanılmaktadır. Kişinin bu hale gelmesini sağlayan korku ile yüzleşmesini sağlamak ve bu sorunla nasıl başa çıkacağı öğretilir. Genelde antidepresan ilaçlar ile terapi birlikte yürür. İlaçlarda genelde serotonin kimyasalı içerenler kullanılır. Serotonin bildiğimiz gibi mutluluk hormonudur. Tedavi başladıktan iki ay sonra sonuçlar ortaya çıkar. Eğer hekim izlenimi sonucunda istenirse ilaçlara 1 yıl kadar devam edilir. Bu tedavinin sürekliliğini sağlamaktadır. Bazı hastalarda ilaçlar ile sonuç alınmamaktadır. Bu hastalarda kesinlikle korku ile yüzleşme yapılır ve daha sonrasında bu korku ile nasıl yaşanacağı öğretilir. Bu noktada en önemli şey hasta ile doktor arasında ki güven ilişkisidir. Hekim seçilirken hastanın doktoruna güvenmesi çok önemlidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.