Kolon kanseri belirtileri
Menu

Kolon kanseri belirtileri

Tüm kanser türleri arasında görülme sıklığı açısından 3. Sırada olan kolon, yani kalın bağırsak kanseri tehlikeli bir rahatsızlıktır.  Kalıtsal ve genetik şartlar kolon kanserinde önemlidir. Ailede kolon kanseri olanların yakalanma şansı daha yüksek olduğundan, kontroller düzenli olarak yapılmalıdır.

Kolon kanseri kendini karında dolgunluk hissi, ağrı, iştah ve kilo kaybı, çabuk yorulma ve sık olarak ishal olmayla kendini göstermektedir. Bazen de kabızlık da oluşabilir. Başlangıç aşamasında teşhis koymak çok zordur ve aşırı tetkikler yapılmalıdır. İlerleyen noktalarda kalın bağırsaklarda daralmalar oluşmaktadır. Daralma ile birlik de, dışkı kalın bağırsaktan geçemez ve birikmeye başlar. Bağırsak içindeki tüm dışkı ve maddeler ilerlemek ister, ama kanser kitlesi yüzünden ilerleyemez ve bu nedenle ağrı atakları geçirilmeye başlanır.  Kolon kanseri tedavisi cevap vermiyorsa, belirtiler ağırlaşır. Yorgunluk, kilo verme ve iştahsızlık artar.  Hasta yemek yiyemez duruma gelir. Kansızlık başlar ve kalın bağırsak komple tıkanır. Kana zehirli madde transferi başlar. Bu noktaya gelen hastalarda cerrahi operasyonla tümör alınabilir, fakat bu işlem zordur. Erken teşhis yapılan kolon kanserinin tedavisi tamamen cerrahidir. Tümörlü kısım cerrahi olarak çıkarılır. Bağırsağın alt ve üst kısmı birbirine dikilir. Kemoterapi uygulaması ameliyat sonrası uygulanabilir. Kolon kanserinden korunmak için, lifli gıdalar ile beslenme tarzına alışmak çok önemlidir. Yağlı besinler, kırmızı et kolon kanseri riskini arttırmaktadır. Kolon, görüntüleme ve yapılan muayeneler ile erken teşhise önem verilmelidir. Egzersiz ve spor yapmak, yeşil çay tüketmek bağırsak dengesini sağladığından koruyucudur.

Kalın bağırsak kanserinin erken teşhis edilmesi hayat kurtarmaktadır. Bu nedenle, düzenli doktor kontrolleri yaptırmak ve ailede bu tür kanser vakası varsa hekime gözükmek önemlidir. Bağısaklar da folipler oluşmuşsa, onları cerrahi bir operasyonla aldırmak kanser oluşumun engelleyecektir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.