Kolit, Kalın bağırsak iltihabı
Menu

Kolit, Kalın bağırsak iltihabı

kolit

Kolit, kalın bağırsağın iltihaplanması ile oluşan ciddi bir sindirim sistemi hastalığıdır. Kolitin çeşitli türleri vardır. Bazıları bağırsaklarda hasar yaratırken, bazıları zarar vermemektedir. Kesinlikle ciddiye alınmalıdır. İlerleyen türleri bağırsak kanserini oluşturur. Kolit, mikrop kökenli, ilaç alerjileri, bağırsak ve damar hastalığı, radyoterapiler ve stres ile oluşabilir.

kolit nedir

Spastik kolit nedir?

Kolit kalın bağırsağın iltihaplanması ile oluşur. Fakat, pek çok hastada bir iltihabi durum oluşmamaktadır. İltihabın olmadığı kolite spastik kolit denilir. her 10 hastadan biri spastik kolittir. Bilinen bir rahatsızlık ile oluşmayan bu durum, stres ve duygusal gerilim ile kendini çıkarır ve hızla ilerler. Karın ağrısı, ishal ve kabızlık, şişkinlik, gaz atakları, karın ağrıları gibi sorunlar sıklıkla yaşanır. Aslında spastik kolit bağırsağın işlev bozukluğu olarak kabul edilir.

Hastalara spastik kolit tanısı ay boyunca sürekli olan karın ağrıları ve rahatsızlık hissi, dışkılamayla ağrının kaybolması ya da artması ile konulur. Ayrıca hastalarda, güçsüzlük, halsizlik, sırt ve baş ağrıları, gece sık idrar yapma, ağrılı cinsel ilişkide görülür. Bağırsaklarda gaz emilimi yavaşladığından şişkinlik en üst seviyede oluşur. Bu noktada hastalar ilaç tedavisine girer bazı hastalar ömür boyu ilaç kullanırlar.

İnflamatuar bağırsak hastalığı nedir?

İnflamatuar bağırsak hastalığı iki hastalık ile incelenir. Bunlar, Ülseratif ve Crohn hastalığıdır. Bu iki hastalığın belirtileri birbirine çok benzer. Dışkıda kan görülmesi, karında ağrılar, kilo kaybı ve iştahsızlık, ateş başlıca belirtileridir. Tek farkları, ülseratif kolitte kanama ve ishal, Crohn’da karın ağrısı çok daha fazladır.

Kolit nedenleri nelerdir?

Stres bağışıklık sistemini düşürerek, çeşitli virüs ve bakterileri aktif hale getirebiliyor. Kolitin sıklıkla şehir hayatında yaşayan insanlarda oluşmasının başlıca nedeni bu olarak görülür. İr diğer neden şehir hayatında oluşan hızlı yemek yeme alışkanlıklarımızdır. Yukarıda sayılan belirtilerden taşıyorsanız hemen bir gastroenteroloji uzmanına başvurmak gereklidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.