Koliform bakterisi
Menu

Koliform bakterisi

koliform baş

Toprak, su ve canlılarda bulunan çürüme, mayalanma ile  çeşitli hastalıkları bulaştıran tek hücreli canlılara koliform denilmektedir. Küresel, silindirimsi kıvrık ve bölünerek çoğalan bir canlı türüdür.

koliform1

Lağım suyu bulaşmış bitkiler, su tankları ve su birikintileri, hayvan dışkısında bulunur. Musluk, lavabolarda, çöplerde bolca bulunduğundan insanlara kolayca bulaşır. Bataklıklar ve kirli su alanlarında havadan bile alınabilirler. Sularda yapılan analizlerde koliform bakterisine bakılır ve yoksa rahatlıkla tüketilir. Koliform bakterileri çoğunlukla zarasızdırlar. Fakat bazı türleri çok tehlikelidir. Bu da sizin bağışıklık sisteminizin gücü ile alakalıdır.

koliform2

Su içinde hastalık yaratan organizmalar küçük virüslerden, bakterilere ve tek hücrelilere kadar çok geniş yelpazededir. Tifo, dizanteri, kolera ve bazı mide rahatsızlıkları yaratabilirler. Bu virüsler içinde çocuk felci, hepatit yapanlarda vardır. Bu nedenle kullanılacak olan suyun dezenfekte edilmesi gerekir. Klor, filtreleme, morötesi ışınım ve ozonlama bu nedenle yapılabilir.

koliform3
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.