Kıskanç bir eşiniz veya sevgiliniz mi var
Menu

Kıskanç bir eşiniz veya sevgiliniz mi var

kıskançlık baş

İlişkide heyecanı arttıran ve tutkuyu geliştiren kıskançlık, her iki tarafında hayatını çekilmez hale geldiğinde ve yaşam kalitesini düşürüyorsa o ilişkide tehlikeli bir durum vardır. Sevgiliniz ya da eşiniz kıskanç ve kendinizi bunalmış hissediyorsanız, bize biraz kulak verin.

kıskançlık

Birey olarak hepimizin olaylara bakış açısı ve davranışları farklılık gösterir. Genelde kıskançlık, kaybetme korkusu ile ortaya çıkan bir durumdur. Kıskanç kişiler, üzüntü, kızgınlık, suçlama, kendine kızma ve kıyaslama, acıma duygularını bir arada yaşayabilirler. Uzmanlar, kıskançlık duygusunu oluşturan kaybetme korkusunu yenmenin tek yolunun sevgi olduğunu söylüyor.

kıskançlık2

Sevgi artınca ve fazlalaşınca kıskançlık, güven gibi sorunlar kendiliğinden ortadan kalkıyor. Kıskançlık duygusu abartılı şekilde fazla olan ve sürekli size hesap soran bir ilişki ya da eşle yaşamak zorundaysanız, uzmanlar her zaman dürüst olmak ve doğruları söylemenin gerekliliğini anlatıyor. Genelde kıskançlık sorunu olan kişiler kavga ve şiddet eğilimli olduklarından tartışmaları uzatmamak çok faydalıdır. Kesin ve net cevaplar vermek ve tartışmayı bitirmek en doğru çözümdür.

kıskançlık3

Uzmanlar kıskançlığı engellemek için çeşitli önerilerde bulunuyor.

Öncelikle kıskançlık neden sizde var?  Hayatınızda hangi aşamada bu duygulara sahip oldunuz. Bunu oluşturan nedenler iyice düşünülmelidir. Kıskançlıkla birlikte beyninizde oluşan duygular nelerdir? Bu duyguları düşünmemek ve aklınızdan çıkarmaya çalışılmalıdır. Geçmişte yaşanan kötü olay ve ilişkiler unutulmalıdır. Olumlu düşünmek ve hobilerle meşgul olmak gereklidir. İlişki içinde hoşa gitmeyen olaylar kesinlikle eş ya da sevgili ile paylaşılmalıdır. Buna rağmen çözümlenemiyorsa profesyonel destek alınmalıdır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.