Menu

Kış soğuklarından korunmak için yapılması gerekenler

Soğuklar tam manası ile başladı ve meteoroloji kar ve fırtına uyarısı yapıyor. Çalışan ve işe gitmek zorunda olan binlerce insan kar, soğuk demeden dışarıda olacak fakat bu soğuk havadan etkilenmemek için ne yapmalıyız ? Nasıl sıcak kalabiliriz? Sizin için derledik;

Uzmanlar, tek bir kalın yün kazak yerine üst üste giyinmeyi öneriyor. Üst üste bir kaç kat giyinmek bir yün ya da kalın kazaktan sizi soğuğa karşı daha avantajlı bir hale getiriyor. Vücut ısısını hemen kaybetmiyor ve daha uzun süre sıcak kalıyor.  İnce polar atlet, üzerine giyilecek bir swetshirt ve kaz tüyü bir mont çok faydalı olacaktır. Montun ya da kabanın su geçirmeyenini tercih edin. Çünkü ıslanırsanız, soğuk çok daha fazla etkili olur. Ayrıca terlememeye de dikkat edin. Çok terlerseniz bu sefer, vücut sıcaklığınız düşecek, bir süre sonra üşümeye başlarsınız.

Mutlaka dışarı çıkarken atkı ve bere kullanın. Berenin su geçirmeyen olanını tercih edin. Eldiven seçiminiz deri ve içi miflonlu olursa elleriniz hem su hem de soğuk geçirmeyecektir. Ayrıca parmakları ayrı ayrı olan değil, bütün eldivenler daha sıcak tutar.

Ayakkabı ve çorap seçiminde sizi sıcak tutacak alternatifler kullanın. Özellikle son yıllarda termal çoraplar çok tercih edilmektedir. Bu çoraplar sayesinde sürekli ayaklarınız sıcak kalacak ve nefes alacaktır. Ayakkabı seçimlerinde kesinlikle bilekli ve çizme olanları tercih etmekte fayda vardır. Ayakkabıların su geçirmez olmasına dikkat edin. Ayaklar ıslanırsa, bütün vücudunuz üşüyecektir. Ayakkabı mağazalarında satılan su geçirmeyen bot ve çizme tercihi yapmayı sakın unutmayın.

Daha az üşümek ve grip, soğukalgınlığına yakalanmamak için bol meyve tüketin veya taze sıkılmış meyve suyu için. Bu arada alkolden uzak durun. Alkol ilk içildiğinde vücudu ısıtır bir süre sonra vücut sıcaklığını düşürür ve çok daha fazla üşürsünüz.

 

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.