Kilo ile ilgili hormonlarımız
Menu

Kilo ile ilgili hormonlarımız

hormon baş

Geceleri tatlı krizleri yaşıyorsanız, yataktan kalkamıyor ve yorgunsanız üstüne yemek yedikten hemen sonra acıkıyorsanız bu sorunların hepsi vücutta bulunan hormonlar ile alakalıdır. Bir hekime gözüküp, hormon tahlili yapmakta fayda vardır. Peki, vücudumuzda kilo ile ilgili hormonlar nelerdir?

111

Progesteron ; Stresli ve sinirli olduğunuzda azalan bu hormon, gevşememizi sağlamaktadır. Vücudumuzda ostrejen ve progesteron dengesi bu nedenle çok önemlidir. Progesteron azaldığında yemek yeme isteği hızla artar.

hormon3

Ostrojen ; Vücutta doğal sakinleştiricidir. Seratonin hormonunun üretimine faydası çoktur. Seratonin, mutluluk hormonudur. Düşük oranda ostrejen, karbonhidrat ve şeker bakımından beslenme eğilimi yaratır.

insülin

İnsülin ; Pankreastan insülin fazla salgılanırsa, iştah tetiklenir. kandaki şeker oranı artıyor ve acıkmalar başlıyor. Genelde obez olan veya kilolu olanlarda insülin direnci daha yüksektir.

östrojen

Melatonin ; Uyumamıza yardımcı olan hormondur. Az salgılandığında, uyku sorunları başlar. Uyku sorunları olanlar, daha fazla yemek yerler ve stresli olurlar.

tiroit

Tiroit hormonları ;  Yavaş çalışan tiroit, fazla kilo alımına, az çalışansa hızlı kilo vermeye neden olur.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.