Kendiliğinden yanan insanlar
Menu

Kendiliğinden yanan insanlar

yanma1

Esrarengiz bir fenomen olarak hayatımıza giren kendiliğinden yanan insanlar, yüzyıllardır çözümlenememiştir. Mana verilememesinin sebebi, bu kadar yüksek ateşle yanan bu insanların çevrelerinde bir yangın başlatmamaları hatta bazı vakalar da kemikler bile kül olurken elbiselerin yanmamasıdır.

yanma2

Tıbbi kaynaklara göre bir insanın kemiklerinin bile kül olması için yaklaşık 1.500 santigrat üstünde bir sıcaklık gerekmektedir. Bu derece sıcaklığın yaklaşık olarak 2-3 saat devam etmesi de bir diğer unsurdur. Tüm dünyada cenazelerde yakılan insanlar yaklaşık 1.500 santigrat üstünde yaklaşık 3-4 saat fırınlarda yakılmaktadır.  Kendiliğinden yanan insanlar, çok kısa sürede yanıyor ve bu olay başladığında fark edemiyorlar. Bütün dünyada yaşanan vakalardan ne yazık ki kurtulan olmadığından tam olarak nasıl başladığı bilinmiyor. Genelde yalnız ve uyku zamanı yaşandığından bir şahit olmuyor.

yanma3

Kendiliğinden yanan insanlar hakkında araştırmalar 17. Yüzyılda başlamıştır. Yapılan araştırmalarda kurban, yatakta ya da koltukta yanmışsa ne yatakta ne de koltukta yanık oluşmuyor. Dikkatimizi çeken durumsa, kurbanlar seslerini bile çıkartmadan ve ayağa bile kalkmadan yanmaktadır. Çünkü kendini yakan insanlar can acısından deli gibi etrafta dönmeye başlarlar. Fakat kendiliğinden yanan insanlarda bu durum hiç karşılaşılan bir durum değil. İngiltere’de yaşanan bir olayda yanmanın içerden dışarıya doğru olduğu anlaşılmıştır. Yanma, aslında dışarıdan içeriye doğru olan bir olaydır. İngiltere’de bir düğünde bir nişanlı çift pistte dans ettikten sonra, kız bir anda yanmaya başlamış ve alev topu haline gelmiştir. Yangın söndürüldüğünde genç kız kemiklerine kadar kül olmuştur. Yüzlerce insanın şahit olduğu bu olayda yanmanın beden içinden başladığı anlaşılmıştır.

yangınn

Ünlü araştırmacı ve bilim adamı Livingstone Geokart, kendiliğinden yanma olaylarının dünya üzerinde ki manyetik alanların değişmesi ile olduğunu savunmaktadır. Atmosferin dışında bulunan elektrik yüklü iyonlar ve elektrik yük alanı olan magnetosfer elektromanyetik alanları oluşturur. Uzayda oluşan bu manyetik alanlar dünyada belirli noktaları etkilemektedir. Yıldırım bazı insanlara nasıl çarpıyorsa, bazı insanları da bu alanlar yakmaktadır. Farklı bir teori ise, mikrodalga fırın prensibidir. Mikrodalgaya attığınız herhangi bir besin, içinde ki moleküllerin birbirine çarpması ile ısınır fakat kabı soğuk kalır. Bazı insanların molekül yapısı ve manyetik alanların oluştuğu noktalarda insanlar mikrodalga fırın etkisine girebilir. Her iki teori de bu gün ispatlanamamıştır. Bu nedenle, bilim kendiliğinden yanan insanlar karşısında çaresizdir.

Not ; Kendiliğinden yanan insanlar ile ilgili resimler çok kötü olduğundan kullanılmamıştır. Yukarıda yanan kişi ise yanmaz kıyafetle test yapan bir kişidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.