Kemoterapi nedir
Menu

Kemoterapi nedir

kemo baş

Kanser nedeni ile kontrolsüz şekilde büyüyen kitlelerin kimyasal ilaçlar yardımıyla tedavi edilmesine kemoterapi denilmektedir. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçların tamamına verilen isimdir.

kemoterapi1

Kemoterapi ilaçları kanserin türüne, yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak değişebildiği gibi hastanın ne yönde etkilendiğine bağlı olarak değişiklik gösterir. hekim, hastasının kontrolünü yaptıktan sonra en uygun ilaç serisini belirler.  Hastalıklı hücreleri yok etmek, hücrelerin yayılmasını engellemek, kanserin kişi üstünde ki etkilerini azaltmak için kullanılırlar.

kemoterapi2

Kanser tedavisinde, kemoterapi bazen tek başına kullanılabilir. Bazen de, radyoterapi ve cerrahi müdehalelerde ek olarak kullanılabilir. Kemoterapi hastaları, duygusal ve psikolojik açıdan moralli oldukları zaman kemoterapinin başarılı olduğu da gerçektir. sağlıklı hücreler normal seyirde hareket eder. Kanserli hücrelerse hızlı ve kontrolsülce çoğalır. Kemoterapi ilaçları, çabuk çoğalan hücreleri yok eder ve çoğalmalarını engeller.

kemo4

Kemoterapi hastalarında kullanılan ilaçlar sağlıklı hücrelerde zarar verebilir. Saç dökülmesinin sebebi, keratin hücrelerini yok etmesidir. başlıca yan etkileri ; trombosit saysında azalma, halsizlik, kansızlık, mide bulantısı, kusma, ishal, ciltte hassasiyet, hormonal bozukluk, psikolojik etkiler sayılabilir. Yan etkiler kalıcı değildir tedavi sonunda hızla iyileşme görülür.

kemoterapi3

Kemoterapi ilaçları ağız yoluyla, enjeksiyon ve toplar damar yoluyla hastaya verilebilir. İlaçların verilme sıklığı hastalığın ve hastanın durumuna göre olmaktadır. İlaç tedavisinin aralıklarla olmasının sebebi, hastanın metabozlizmasının toplanmasını beklemektir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.