Kemik ve eklem veremi
Menu

Kemik ve eklem veremi

Akciğer dışında, en fazla verem mikrobunun yerleştiği nokta kemiklerdir. Koch basilinin kemiklere yerleşmesi ile oluşan rahatsızlık, kemik veremi hastalığıdır. Verem mikrobu önce eklemlere, daha sonra kemiklere doğru yayılır. Bu rahatsızlık özellikle 10 yaş ile 30 yaş arasında sıklıkla görülür.
Kan dolaşımı ile kemikler bu mikrop tarafından etkilenir. En çok etkilenen kemikler, omurga, kalça, diz, ayak, kaburga, dirsek eklemi ve ellerdir. Bütün enfeksiyon hastalıklarında görülen gibi, veremde savunma akyuvarlar tarafından üstlenilir. Bu hücrelerin yerini, akyuvarlar yavaşça almaya başlar. Kemik ve eklem dokusunu yıkıma uğratan tüberküloz dokusu, apse oluşturur ve doku ölümüne neden olur. Verem apseleri oluşur. Bu apselere soğuk apse denir. Bunun nedeni, diğer apselerde olduğu gibi kızarıklık, sıcaklık görülmemesi, çok gevşek, kıvamlı, kokusuz, yeşil bir sıvı oluşturmasıdır. İltihaplı dokular, apse duvarının çevresindeki sağlıklı dokuları yıkıma uğratmayı sürdürür. Böylece apse hareket etmeye başlayarak, vücudun ilk çıktığı yerinden çok uzağa gidebilir. Fistül oluşturarak deri üstüne çıkarsa, iyileşmesi çok zor olmaktadır. Başladığında belirli bir belirti vermemektedir. Hafif ateş, yorgunluk, iştahsızlık ve hızlı zayıflama görülür. Ağrı, ekleme yayılan hastalıkla görülmektedir. Eklem şişer, deride mekik biçiminde sıcak ama kızarmış bir şişlik ortaya çıkar. Kemik eklem veremi kronik gidişlidir, tedavi edilmez ise apse ve fistül gelişimi ile komplikasyon yaratarak, kalıcı eklem bozukluklarına neden olmaktadır.
Eski zamanlarda bu verem türü, çok zor tedavi edilen ağır enfeksiyonlar arasındaydı. Hastalar alçıya alınarak, eklemlerin donması beklenmekteydi. Streptomisin ve vereme karşı başka ilaçların bulunması ile hastalığın tedavisi daha da kolaylaşmıştır. Sağlıklı dağ ve deniz havası, beslenme düzeni ve kalsiyum, vitamin içeren ilaçlar hastanın genel durumunda düzelme yapmaktadır. Alınan ortepedik önlemler ile hasta rahat etmelidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.