Kazara bulunan buluşlar
Menu

Kazara bulunan buluşlar

popüler olan kazara bulunan buluşlar

Başarı sürekli deneme, vazgeçmeme ve başarısızlıkla oluşur.  Hayal kırıklıkları ve yaşanan kazalar aslında hep kötü şeyler değildir. Doğru sonuçlar almak için kazada yapılmalı hata yapılmalıdır. Bir çok buluş dünyada kazara yapılmıştır. İşte, dünyada kazara bulunan buluşlar ;

penisilin

Penisilin ;

1929 yılında Alexander Fleming tarafından bulunan penisilin aslında kazara ortaya çıkmıştır. Bir bakteri dolu lümen üstünde deneme yaparken, bir şeyin bakterileri öldürdüğünü keşfetti. Aslında bulmaya çalıştığı şey, bakterilerin çoğalmasını sağlayan bir solüsyondu. Bu kaza sonucu ortaya çıkan şey aslında penisilindi. Dünyanın en büyük keşfi ve buluşuydu. Penisilin, Fleming’e bir Nobel ödülü kazandırırken, hala salgınlarda kullanılan 100 yıllık bir ilaçtır.

mikrodalga fırınlar

Mikrodalga fırın ;

1940’lı yıllarda Raytheon şirketi anti-radar teknolojisi üzerine çalışmalar yapıyordu. Hatta bu çalışmada Magnetron tüpler geliştirdiler. Bilim adamlarından biri bu tüplerin cebinde olan şekeri erittiğini fark etti.Bu bilim adamı, Percy Spencer, bir kutu oluşturdu ve bu kutuya tüpleri monte etti. Böylece mikrodalga fırın üretilmiş oldu. Bugün yemeklerin ısınması, tamamen bu tüplerin yemek içinde ki atomları birbirine çarpıp, ısı kaynağı oluşturması ile yapılmaktadır. Özetle mikrodalga fırınlar tamamen kazara bulundular.

plastik

Plastik ;

1907 yılında Leo Hendrik Baekeland sentetik bir oyuncak yapmaya çalışıyordu. Çeşitli polimerleri bir araya getirerek garip bir alaşım elde etti. Bugün plastik dediğimiz ve hayatımızda her alanda kullandığımız ürün, tamamen kazara ortaya çıkmıştır.

play doh

Play-Doh ;

Çocukların en sevdiği oyuncaklardan olan bu yumuşak hamur, kazara bulunmuş ve dünyanın en popüler maddesi olmuştur. Cleo McVicker, macun bazlı bir temizleyici bulmaya çalışıyordu. Bu macun bazlı karışımı küçük oğlu model yaparak kullanmaya başlayınca, çok iyi bir oyuncak keşfettiğini anladı. Özetle, oğlu bunun farkına varmasa vazgeçebilirdi. Play –Doh kazara bulunmuş bir oyuncaktır.

çikolatalı kurabi,ye

Çikolatalı Kurabiye ,

1937 yılında, Ruth Wakefield ve eşi Toll House Inn’in işletmecisiydiler. Birgün, çikolata kazara hamur teknesine düştü ve onlar bundan ekmek ürettiler. Ekmeği tatmadan önce komple atmayı düşündüler. Sonradan fark ettiklerinde çikolata ekmeğe çok yakışmıştır. Sonra, çikolatalı kurabiyeler yapmaya başladılar ve dünyanın en tatlı buluşu kazara yapılmış oldu.

patates cipsi

Patates Cipsi ;

George Crum, 1800’lü yılların sonunda bir restoran işletmecisidir. Zengin bir müşterisi sürekli olarak, patates kızartmasının kalın olduğundan şikayet etmektedir. Bir gün, George patatesleri incecik kesti ve onları fritöze attı. Fakat, kavrulmuş halde çıkan patatesleri atacağını düşündü. Fakat, tuzla birlikte adama ikram etti. Şaşırtıcı olan adama kızdığı için yaptığı şeyin dünya genelinde tutması ve çok sevilmesiydi. Özetle, patates cipsi kazara bulundu.

pos-it not kağıdı

Post-it Notlar ;

1960 yılında Spencer Silver 3M için çalışan bir kimyagerdi. Kağıt üstünde kullanılan bir bant türünü araştırıyordu. Bir yapıştırıcı yaptı ve yapışkan hiç yapışmıyordu. Bu yapıştırıcıyı yanlış yaptım diye düşünürken, kağıtlara yapıştığını ve kağıtlarında başka noktalara rahatlıkla yapışıp çıktığını fark etti. Böylece post-it not kağıtları kazara bulunmuş oldu.

super glue

Super Glue ;

Dünyanın en iyi yapıştırıcısı kabul edilen marka, aslında kazara bulunmuştur. Harry Cover, bir yapıştırıcı keşfetti. Aslında sadece plastikleri yapıştıran bir madde bulmaya çalışıyordu. Fakat, ortaya inanılmaz derecede güçlü bir madde çıktı. Elektronik dahil olmak üzere her şeyi yapıştıran Super Glue, böylece ortaya çıkmış oldu.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.