Katılım bankacılığı nedir ve çalışma sistemi
Menu

Katılım bankacılığı nedir ve çalışma sistemi

katılım bankaları

Katılım bankacılığı kelimesi sık sık duyulan bir şeydir. Fakat, Katılım Bankacılığı nedir? Katılım Bankacılığı faiz sistemi ile çalışmayan bankalara verilen isimdir. Bu bankalar kazandıklarını kar payı olarak müşterilerine verirler. Bu bankalara Kuveyt Türk, Albaraka, Türkiye Finans ve Bank Asya örnek olarak verilir.

katılım bankaları nedir

Katılım Bankacılığı nedir?

Katılım Bankacılığı sisteminde katılımcı olan müşteri parasını bankaya yatırır. Banka, bu paranın bir hizmet karşılığı alındığını kabul eder ve finans hareketleri yapar veya parayı değerlendirerek ticari kazanç elde ederek, müşterisine kazandığı kardan katılımcı olduğu kadar ödeme yapar. Sistemde, karın %80’i katılımcılara, %20’si banka karı olarak dağıtılır. Katılım bankaları, bankada değerlendirilmeyen paranın ekonomiye kazanmasını sağladığından ülke ekonomisine yararlıdır.

Katılım bankacılığının normal banka sisteminden farkları nelerdir?

Katılım bankacılığında diğer banka sistemlerinde olan paraya faiz uygulaması yoktur. Bu bankalarda kar ve zarar müşteri ile ortaktır. Her zaman kar etmese bile katılım bankaları zararı yok ederek kar dağıtmayı hedefler. Bu tarz bankalar genelde liberal ve muhafazakar kesim tarafından kullanılır. Temel prensipleri faizsiz kazançtır.

Katılım bankacılığı sisteminde kredi istenildiğinde para ödemek yerine leasing olarak bilinen ihtiyaç olan mal ya da hizmet alınarak kiralanarak müşteriye hizmet verilir. Sistem, peşin alıp, vadeli hizmet etmek üzerine kurulmaktadır. Bu bankalarda nakit kredi sistemi yoktur. Mal alım satım ile kayıtlı finansörlük vardır.

Tüm ticari işlemler yapıldığı gibi, cari hesap, teminat mektupları, çek defteri verme, ihracat, döviz alım ve satımları, havaleler ve transferler, kredi kartı hizmetleri vermektedir.
One Response
  1. Anonim Cevapla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.