Katalitik konverter nedir, nasıl çalışır
Menu

Katalitik konverter nedir, nasıl çalışır

katalitik konverter nasıl çalışır

Katalitik konverter nedir, nasıl çalışır

Hava kirliliğinin başlıca faktörlerinden biri de fosil yakıt kullanan sayıları milyonlarla ölçülen araçlardır. Araçlarda katalitik konverter kullanımına başlanarak bu hava kirliliğinin önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Oldukça basit bir yapısı olan katalitik koverter aracın egzoz çıkış borusuna takılan, zararlı atık gaz emisyonunu azaltmaya yarayan ve bunda da oldukça başarılı olan çelik bir kutu şeklindeki parçadır.

Son dönemlerde üretilen araçlarda yanma odasına alınan hava ve gaz karışım oranları bilgisayar kontrolü ile en optimum düzeyde ayarlanarak emisyonun azaltılması sağlanmaktadır. Böylece zararlı yanmamış yakıt miktarı azaltılmakta, katalitik konverter marifetiyle bazı reaksiyonlardan geçerek neredeyse zararsız şekilde atmosfere salınmaktadır.

katalitik konverter

Doğrudan dışarı atılan Nitrojen gazı (N2), Karbondioksit gazı (CO2) ve su buharı (H2O) dışında katalitik konverter vasıtasıyla engellenen gazlar; Karbonmonoksit (CO), Hidrokarbonlar ile uçucu organik bileşikler (VOCs), Nitrojenoksitler (NO ve NO2)’dir. Katalitik konverterlar iki aşamalı çalışırlar. İlki Redüksiyon kataliti, ikincisi ise Oksidasyon katalitidir.

Redüksiyon kataliti; Bu aşamada Platinyum ve Rodyum kullanılarak NOx emisyonu düşürülür. NO ve NO2 molekülleri katalite girdiği zaman katalit Nitrojeni tutarak Oksijeni serbest bırakır ve O2’yi oluşturur. Nitrojen de başka bir Nitrojen atomu ile birleşerek N2’yi oluştururlar. Bu aşamadaki reaksiyon da şu şekildedir; 2NO=>N2+O2 or 2NO2=>N2+2O2

Oksidasyon kataliti; Bu ikinci aşamada ise yanmamış Karbon ve Karbonmonoksit, platinyum ve alüminyuoksitler ile reaksiyona girip birleşirler. Bu aşamadaki reaksiyon ise şöyledir; 2CO+O2=>2CO2
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.