Kas ve kas iskelet sistemi tümörleri (Osteoid Tümörler)
Menu

Kas ve kas iskelet sistemi tümörleri (Osteoid Tümörler)

kas iskelet sistemi tümörleri

Tümörler, anormal bir doku büyümesi ile karşımıza çıkarlar. İyi huylu ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılırlar. Kas ve iskelet sisteminde oluşan kötü huylu tümörlere sarkom denilir. İyi huylu olan tümörler çok yavaş büyürler. Hızlı büyüyen kötü huylu tümörler dokulara baskı yapabilir, kemiğin içini bozabilir, kırıklara neden olabilir.

Kas iskelet sistemi tümörleri belirtileri nelerdir?

Kas iskelet sistemi tümörlerinin başlıca belirtisi ağrı ve şişliktir. İyi huylu tümörlerde şişlik yavaş yavaş olur. Ağrı, kola ve bacağa basınç uygulandığında kendini bölgesel olarak belli eder. Kötü huylu tümörlerde, şişlik hemen oluşur. Çevre dokulara uygulanan baskı kaynaklı bacaklarda kollarda şişmeler, uyuşmalar oluşur. Ağrı, süreklidir hatta dinlenme esnasında bile devam eder. Kemiğin içinden zayıflaması nedeni ile patolojik kırık denilen kemik kırığına mutlaka rastlanır.

Kas iskelet sistemi tümörlerinin tanısı nasıl koyulur?

Kas iskelet sistemi hastalıkları ile ortopedi uzmanı ilgilenmektedir. Bu nedenle hastalar bu konuda uzman bir doktora gitmelidir. Hastadan kan tetkikleri, röntgen, Ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans, kemik sintigrafisi, pozitron emisyon tomografi istenilebilir. İstenilen tetkikler, tümörün yerleşim yeri, boyutu, sınırı ve iç yapısı, vücuda yayılımı, iyi huylu ya da kötü huylu olup olmadığın ı ortaya koyar. Tetkikler yapıldıktan sonra yapılacak olan şey, biyopsidir. Hastanın tümör oluşan kısmından bir miktar parça alınarak patolojik incelemesi yapılır ve tanı koyulur.

kas ve kas iskelet sistemi

Biyopsi nedir?

Tümörlü kitleden parça alınması işlemine biyopsi denilir. Biyopside kitlenin yeri, iç yapısı özelliğine göre iğne ya da açık cerrahi uygulaması yapılır. Lokal anesteziden genel anesteziye kadar anestezi yöntemleri kullanılabilir.

Kas iskelet sistemi tümörlerinin tedavisi nasıl yapılır?

Biyopsi yapılan tümörün genel durumu anlaşıldıktan sonra tedavi planlanır. Bazı iyi huylu olan tümörlerde hasta cerrahi uygulama yapılmadan sadece takibe alınır. Takip sırasında tümör küçülürse tedavi sonlanır. İlerleyen ve kemik içinde yayılan kırık riski yaratan tümörlerde, cerrahi işlem ile tümörün çıkarılması ve kemiğin desteklenmesi için ilave cerrahi uygulamalar yapılır. Kötü huylu tümörlerin tedavisinde, hücre yapısı, yerleştiği bölge, yayılımına göre cerrahi uygulama, kemoterapi ve radyoterapi uygulaması yapılır. Hastaya bazen bu uygulamaların tamamı yapılabilir. Kas iskelet sistemi tümörlerinde en önemli olan şey erken tanı ve tedavi uygulamasıdır. Erken tanı hayat kurtarmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.