Karabasan nedir
Menu

Karabasan nedir

İnsanlık tarihi kadar eski olan karabasanlar, gece uykuda kötü varlıklar tarafından ziyaret edilmek olarak yorumlanmaktadır. Hemen tüm dinlerde ve hatta dinler öncesi dönemlerde bile yaşanan bu olaylar, kişiyi derinden etkileyen bir olaydır.

Karabasanın, günümüzde kötü rüya olduğu konusunda tezler vardır.  Bu kötü rüyaların etkisi o kadar yoğundur ki, insanlar hem fiziksel hem de ruhsal olarak uyarılırlar ve şiddetli nöbetler bile geçirebilirler. Bu nedenle, kabus dışında bir olay olarak kabul edilmiştir. Bu kabus durumunda, nefes alma güçlüğü, karıncalanma, adelede kasılma, kramp ve hareket edememe gibi durumlar yaşanmaktadır. Tarihi çok eski olan bu olaylarla tüm dünyada karşılaşılmaktadır. Bilim adamları, yaptıkları araştırmalarda uyku felci ile karabasan görmenin aynı belirtilere neden olduğu düşünmektedirler. Basit bir açıklama yapmak gerekirse, uyku felci kişinin uyku süreci esnasında, dış etkenler ya da içsel benliği tarafından uyandırılması, bilinç açık olduğu halde uykuya devam etme işlemidir. Bu durumda kişi uyandırılsa bile, bir süre hareket edemez, kasılmalar yaşar ve nefes problemleri olmaktadır. Karabasanlar ile karşılaştırıldığında aynı etkileri görmekteyiz. Bu nedenle, karabasan bir uyku felci olabilmektedir. Karabasanlarda, kişi uyandığı halde göğsünde bir ağırlık olduğu için yerinden kalkamadığını söylemektedir. Bu nedenle, kötü varlıkların göğse oturduğu şeklinde halk arasında anlatılır. Hatta, ölümle sonuçlanan bazı olaylar da yaşanmıştır.  Uzakdoğu ve Orta Asya’da, uykuda can alan bir özel varlıktan bahsedilir. Bunların hepsi birer efsanedir.

Bilim adamları, nörolojik olarak insan beynini araştırmaktadır. Uyku ve beyinin çalışma şekilleri incelendiğinde, karşımıza alt kısmında psikolojik sorunların yattığı belirli hastalıklar çıkmaktadır. Kabus görmek ve uyku felci olarak düşünülen karabasanları yaşadığınızda en doğru olacak şey, bir hekime görünmektir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.