Menu

Kangal köpegi ve kökeni hakkında..

http://www.mailce.com/wp-content/uploads/kangal.jpg

Kökeni

Kangal köpeği’nin kökeni hakkında “rivayet” sayılabilecek bazı görüşler vardır. Ancak, 11 Temmuz 2003′te düzenlenen I. Uluslararası Kangal Köpeği Sempozyumu’nun sonuç bildirisinde, “büyük Türk göçleri sırasında Türkistan’dan Anadolu’ya getirilen bir köpek ırkı olduğu” kabul edilmiştir.

Kangal ilçesine de adını verdiği düşünülen, Orta Asya’dan göç eden “Kanglı (Kangar)” Türk boyunun, göç ederken bu köpek ırkını da getirdiği düşünülmektedir. Orhan Yılmaz, “Kangal Köpeği / Tarihi-Tanıtımı-Yetiştirilmesi-Islahı” adlı kitabında “Kanglı” Türk boyunun Orta Asya’dan göç ederken yanlarında üç şeyi getirdiklerinden bahseder; bunların at, it ve koyun olduğunu söyler. Kangalların, bu boyun göç sırasında getirdiği bir ırk olduğunu kaydeder.

İlk rivayete göre, Hint Mihracesi tarafından Osmanlı padişahına bir köpek hediye edilir. Bu padişah muhtemelen Yavuz Sultan Selim’dir. Hediye edilen köpek Kangal’ın Deliktaş köyü yakınlarında kaybolur. Köpek, tüm aramalara rağmen bulunamaz. Kangal köpeğinin, bu kaybolan köpekten türediği şeklindeki rivayete göre, Kangal köpeği’nin kökeni Hindistan’dır.

Diğer bir rivayet ise, Kangal köpeği’nin kökeninin Anadolu olduğunu söyler. Eski Anadolu uygarlıklarının vahşi hayvanlardan korunmak için, “aslan gibi güçlü” ve iri yarı olan bu köpekleri kullandıkları söylenmektedir.

kangall Kangal köpegi ve kökeni hakkında..

Evliya Çelebi de, Seyahatnâme’sinde Kangal Köpekleri’nden bahseder. O da, bu köpeklerin “aslan kadar güçlü” ve cüsseli olduğunu yazmaktadır. Doğan Kartay, hem “Türk Çoban Köpeği Kangal” kitabında hem de I. Uluslararası Kangal Köpeği Sempozyumu’nda sunduğu bildiride, Kangalların, Osmanlı döneminde Yeniçeriler tarafından hem askeri işlerde hem de savaşlarda kullanıldığından bahsetmektedir. Kartay’ın bildirisinde, Romalılarda “aslan” sözcüğünün karşılığı olan “Samson” kelimesinin, Türkçe’ye “Samsun” olarak yerleştiği ve Kangalların aslana benzetildiği için Kangalları kullanan birliğe “Samsoncular” denildiğini söylemektedir.

kangalll Kangal köpegi ve kökeni hakkında..

Özellikleri ve kullanım alanları

Kangal köpekleri genellikle çoban köpeği olarak nitelendirilirler ancak bekçi köpeği tanımına daha çok uyarlar. Zira diğer çoban köpeği türleri sürüyü korumaktan ziyade yönlendirme ve yönetmekte ustadırlar. Kangal köpeğinin en belirgin özelliği ise sahibine duyduğu aşırı sadakat ve buna bağlı olarak sahibine ait olduğunu düşündüğü şeyleri korumaya yönelik kuvvetli içgüdüsüdür. Bu nedenle çok iyi bir dövüşçüdür. Kurt, çakal gibi yabani hayvanlara karşı çok etkin bir muhafız olmakla beraber aile fertlerine ve özellikle de çocuklara karşı hiçbir tehdit oluşturmazlar. Dünyada kurt boğabilen tek köpek ırkıdır.

kangal2 Kangal köpegi ve kökeni hakkında..

Kangal köpekleri, örnek olarak Namibya’da, Alman çoban köpeklerinden daha üstün koruyucu yeteneklere sahip oldukları için, yaygın bir şekilde yerli çiftçiler tarafından kulanılırlar.

Hiç çekinmeden bir ayıya saldıracak kadar cesur, bir pumayı, domuzu öldürecek kadar güçlüdür. Afrika’da manda sürülerini çitalardan, sırtlanlardan ve hatta aslanlardan korumak için kullanılmaktadır. Bilinen en güçlü köpek ırkıdır.

Son 50 Yorum
 1. MEHMET Cevapla
 2. Neslihan Taşgın Cevapla
 3. Abdullah Sütcü Cevapla
 4. Mustafa Kekeç Cevapla
 5. Serkan Fundalar Cevapla
 6. Seyit Kılınçarslan Cevapla
 7. Selim Çelik Cevapla
 8. Aziz Ağa Ulusoy Cevapla
 9. Refik Yılmaz Cevapla
 10. Seymur Melikov Cevapla
 11. Ali Osman Kaya Cevapla
 12. Bexhudin Maksuti Cevapla
 13. kangalcı Cevapla
 14. kaan Cevapla
 15. CEM Cevapla
 16. Ethem Cevapla
 17. suskun güzelim Cevapla
 18. dogan Cevapla
 19. dogan Cevapla
 20. harun yazıcı Cevapla
 21. ali Cevapla
 22. taha Cevapla
 23. TriBaaL Cevapla
 24. TriBaaL Cevapla
 25. yusuf Cevapla
 26. kanglcı Cevapla
 27. kangalcıı Cevapla
 28. YOZGATLI BEKİR BABA Cevapla
 29. BEKİR Cevapla
 30. yılmaz Cevapla
 31. kangalcı Cevapla
 32. yiğido ismail Cevapla
 33. gürkan Cevapla
 34. berkay Cevapla
 35. BEKİR Cevapla
  • ufuk salman Cevapla
   • _cilqin_ Cevapla
 36. apo Cevapla
 37. mehtap Cevapla
 38. ahmet Cevapla
 39. adem Cevapla
 40. maraşlı Cevapla
 41. HASANGEZER Cevapla
 42. Mehdi usta Cevapla
 43. MELİKE Cevapla
 44. kangalcı kardeser Cevapla
 45. tahir Cevapla
 46. kangalcı Cevapla
 47. Pitbullcu Cevapla
  • sıvaslee Cevapla
 48. yunuscebi Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.