Kalsiyum desteği ve kalsiyum hapları nasıl kullanılır
Menu

Kalsiyum desteği ve kalsiyum hapları nasıl kullanılır

kalsiyum desteği

Hücre yapımıza kadar kalsiyum vücudumuz için vazgeçilmez bir mineraldir. Fakat, kalsiyumun fazlası ya da azlığı ciddi hastalıklara neden oluyor. Fazlası damarları tıkayarak, kalp krizi geçirmemize neden olurken, azlığı kemiklerimizde erimeler yapıyor. Peki, kalsiyum desteği nasıl olmalıdır?

kalsiyum hapı

Yetişkinlerde, 1000 gr. kadar kalsiyum bulunur. Bunun çoğunluğu kemiklerdedir. Geriye kalanlarsa, hücreler içine dağılır. Kanda kalsiyum miktarı kalsiyum hakkında bize fikir verir. Kalsiyum olmadığında kalp kası kasılamaz, kaslar zayıflar, kemikler hasar görür, hücreler iletişime geçemez. Kalsiyum bu nedenle çok önemlidir.

Vücudumuzda kalsiyum çok hassas bir denge ile tutulur. Bu dengeyi sağlamak için paratiroid bezi kullanılır. Tiroid bezinin üstünde 4 adet olan bu bezler, kanda kalsiyum oranını sürekli olarak kontrol eder ve takibe alır. Kalsiyum oranı düştüğünde, hormon salgılayarak bağırsaklara, böbrek ve kemiklere emir verir. D vitamini ile bağırsaklardan kalsiyum emilimi hızla artar. İdrar ile daha az kalsiyum atılır ve kandan kemiklere kalsiyum yollanır. Kalsiyum azalmasında kemikler hızla erimeye başlar, kalsiyum fazla olursa kireçlenmeler başlar.

Kalbi besleyen koroner damarlarda oluşan plakalar, aslında kalsiyum birikmesidir. Bu plakların büyümesi damarları tıkadıklarından, kalp krizine neden olabilir. Kalsiyum miktarının vücutta fazla olması, kalp krizine neden olmaktadır. Hasara uğrayan ve zedelenen dokuları tamir etmek için vücudumuz bu bölgelere hızla kalsiyum yığar. Bu da kireçlenmelere neden olur.

Kanda kalsiyumun azalması ya da fazlalaşması ciddi zararları oluşturabildiğinden kan tahlili yapılmadan ve doktora danışılmadan kesinlikle kalsiyum desteği ya da kalsiyum hapı kullanılmamalıdır. Çok hassas bir denge içinde vücutta bulunması gereken kalsiyumun fazlası ve azlığı hayati tehlikelere bile neden olabilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.