Kalp pili nasıl takılır
Menu

Kalp pili nasıl takılır

Venous Access Port

Kalp pili ameliyatları genelde lokal anestezi ile yapılır. Yaklaşık 1 saat kadar süren operasyonda, kalp ritmi, kan basıncı, nabız, tansiyon ve oksijen kontrol altına alınır. Bu işlem sırasında monitörden canlı olarak işlem izlenir.

kalp pili nasıl takılır

Kalp pili ameliyatı nasıl yapılır?

Kalp pili takılmasından önce, köprücük kemiğinin olduğu bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. 3-4 cm. uzunluğunda bir kesi köprücük kemiğinin üstüne açılır. Bu kesiden atardamar bulunur ve kalbin içine yerleşecek olan parça, damar yolu ile kalbe iletilir. Kalpte fazladan atış hissedilir fakat bu uzun sürmez. Parça, kalbin içinde gerekli olan düzene göre yerleşir. Atışı organize eden atış jeneratörü yerine koyulur. Bu nokta, deri altı ya da kas ile göğüs arası olabilir. Daha sonra, bölge dikişlenir.

Kalp pili ameliyatının riskleri nelerdir?

Kalp pili ameliyatında pil yerleştirilirken, belirli komplikasyonlar yaşanabilir. Her ameliyatta olduğu gibi kalp pili takmakta belirli riskler içerir. Kalp pili takılırken her 100 hastada 1 tanesinde göğüs duvarı ile akciğer zarı arasına hava kaçması yaşanır. Kalp pilinin telleri, akciğere çok yakındır. Akciğerde hava kaçağı bu nedenle yaşanabilir. Böyle bir durumda kalınırsa hastanede fazladan 2 gün daha kalmanız gerekir. Bu olaya pnömotoraks denilir.

Her 500 hastadan birinde kalp pili takılırken, perikardiyal efüzyon oluşur. Yani, kalp içinde kan birikimi. Genelde kalp bu sorunu çözer fakat çoğunlukla kan boşaltılır.

Kalp pili takılan her 100 hastadan birinde enfeksiyon görülür. Bu hastalara antibiyotik verilir. Fakat, bu hastalarda takılan kalp pili çıkarılarak yenisi takılır.

200 hastadan birinde kalp pili, kayabilir. Tekrar ameliyat yapılarak yenisi takılır.

Kalp pili takıldıktan sonra neler yapılır?

Kalp pili operasyonu sonrası düzenli kontroller yapılır. Operasyondan 6 hafta sonra ilk kontrol yapılır ondan sonra senede 2 defa kontrol yapılmaktadır. Kalp pilleri yaklaşık 10 yıl kadar dayanır. Kontrollerde kalp pili voltajı ölçülür.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.