Kahvenin faydaları ve zararları
Menu

Kahvenin faydaları ve zararları

kahve

Kahvenin faydaları ve zararları

Kahve içinde ki kafein sayesinde çok içenlerde alışkanlık yapmaktadır. Yapılan araştırmalarda, kahve baş ağrısından, mideye kadar pek çok rahatsızlığa çözüm olurken pek çok da zarar yaratıyor. Türk kültürünün baş tacı olan kahve, hepimizde alışkanlıklar yaratmıştır. Geleneksel olarak misafirperverliğin de göstergesi olan kahvenin işte faydaları ve zararları ;

Kahvenin zararları

Günde yaklaşık olarak 5-6 bardak kadar kahve tüketenlerde, kalp ritmi düzensizleşiyor. Düzensiz kalp atışı ve taşikardi meydana geliyor. özellikle kalp hastalarına kahve tüketilmesi yasaklanıyor. Günde 4-5 bardak kahve içenler arasında yapılan araştırmalarda, kan basıncında ani yükselmeler ve tansiyonda artış fark edilmiştir. Ayrıca ülser oluşumuna katkısı olan kahve, midenin fazla asit salgılamasını sağlıyor. Yemekten önce içilen kahve tip 2 şeker hastalarında kan şekeri üzerine olumsuz etki yaratıyor. Kahve içinde bulunan minerallerin beyinde kan hücrelerinin basıncını arttırması şiddetli baş ağrılarına neden oluyor. Vitaminlerin ve minerallerin kaybı vücudun demir ve yararlı besinleri emmesini yavaşlatıyor. Bol kahve içenlerde kalsiyum, vücuttan idrar ile atılıyor. Böylece kalsiyum eksikliği başlıyor. Kalsiyum eksikliği, kemik erimesine neden olduğu gibi menopozda olanlarda kesinlikle kahve tüketimi sınırlanmalıdır. Kafein, kadında doğurganlığı azaltıyor. Yumurtlama yavaşladığından, kahve tüketimi azaltılmalıdır. Ayrıca yapılan araştırmalarda günde 4-5 bardak kahve içen erkeklerin içmeyenlere oranla sperm kalitesinin düştüğü de açıklanmıştır. Hamile kadınlarda, bebeğin sinir sisteminin gelişimini engellediğinden içilmesi önerilmemektedir.

Kahvenin yararları

Kahve yeşil çay gibi antioksidan içermektedir. Bu antioksidanlar sayesinde kanserli hücrelerin oluşumu engellenir. Migrene neden olduğu halde baş ağrısına iyi de gelebilmektedir. Fakat bunun için kahveyi ılık suda çözdürerek sadece 1 çay bardağı içmek gereklidir. Konsantrasyona yardımcı olur. Sütle içilen kahve beyin gelişimi için faydalıdır. Karaciğer ve siroz gibi hastalıklara engel olur. Kahve içenler ile içmeyenler arasında yapılan araştırmalarda içenlerde daha az safra taşı oluşmaktadır. Ayrıca kahvenin selülit oluşumunu engellediği de ayrı bir konudur. İshallerde, 1 tatlı kaşığı kahve tüketmek ishali ve bağırsakları toparlamaktadır. Kahvenin faydalı olması için günde 1 bardak kadar tüketmek gereklidir. Fazlası vücutta çeşitli sorunlar yaratmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.