Kadınlarda sık görülen cinsel sorunlar
Menu

Kadınlarda sık görülen cinsel sorunlar

kadınlarda cinsel sorunlar

Kadınlarda cinsel sorunlar arasında en sık görülenler, vajinismus, ağrılı cinsellik, cinsel istek ve uyarım sorunları, orgazm sorunları, cinsel tiksintilerdir. Bu sorunların hepsi tedavi edilebilirdir. Mutlu bir yaşam için bu sorunların çözümüne mutlaka doktor desteği alınmalıdır. İşte, kadınlarda sık görülen cinsel sorunlar ;

kadınlarda görülen cinsel sorunlar

Vajinismus

Vajinismus, vajinal girişin kaslar tarafından engellenmesi ile oluşur. Sık görülen bir sorundur. Genelde evlendikten sonra ya da jinekolojik muayene sırasında ortaya çıkar. Vajinanın dışını çevreleyen kaslar istemsiz bir şekilde kasılmaya başlar ve cinsel birleşmeyi engeller. Kasılmalar tamamen istemsizdir cinsel birleşme düşünüldüğünde bile ortaya çıkabilir. Vajinismus, genelde yanlış cinsellik bilgileri, doğru olamayan abartılı cinsellik inanışları ile ortaya çıkar. Vajinismusu olan kadınlar, cinsel birleşmede inanılmaz acı çekeceklerini ve cinsel organlarının acayip olduğunu düşünürler. Bu kaygı bozuklukları ile cinsel birleşme oluşamaz.

Vajinismusun oluşmasında kızlık zarının kalın olduğu ve çok kanama ve acı çekileceği düşüncesi hakim olduğundan pek çok doktor hastanın kızlık zarını ameliyat ile almaktadır. Fakat, bu uygulama, sorunun çözümüne yardımcı değildir. Genel anestezi altında cinsel birleşme, kullanılan pomadlar, sakinleştiriciler vajinismus sorununu çözmemektedir.

Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?

Vajinismus tedavisinde, cinsel terapi konusunda eğitim almış, uzman cinsel terapiste gitmek gerekir. Terapide, cinsel bilgilendirme yapılır. Cinsel kaygılar ve mitlerin yerine gerçek bilgiler verilir. Sorun, cinsel eğitim ve cinsel terapi ile kalıcı bir şekilde çözümlenir. Vajinismus kendini tekrar eden bir hastalık değildir. Terapi bu nedenle kesin çözümdür.

Ağrılı cinsel ilişki (Disparoni)

Cinsel birleşmede ağrı çekilmesi durumuna ağrılı cinsellik yani Disparoni denilmektedir. Ağrının bir hastalık kaynaklı olması yanı sıra tamamen psikolojik olması da görülür. İlişki öncesi ve sonrası hatta ilişki sırasında ağrı hissedilebilir. Bu rahatsızlıkta kişi öncelikle bir muayeneden geçmeli sorun eğere psikolojik ise cinsel eğitim ve egzersizler ile tedavi edilmelidir. Yüzeysel olan disparonide, vajina girişinde, derin olanda ise vajinanın iç kısımlarında ağrılar ortaya çıkar. Derin olanlarda ağrı alt karın kaslarına kadar yayılabilir. Bunun nedenleri enfeksiyonlar, vajina tahrişi olabilir. Bu nedenle öncelikle kesinlikle doğum kontrol uzmanına görünmek gereklidir.

Kadınlarda cinsel isteksizlik

Kadınların en fazla yaşadığı cinsel sorun cinsel isteksizliktir. Cinsel isteksizlik, bazen sadece yanındaki insana karşı olabilir. Bu durumda, kişi cinsellikle ilgili konulardan haz alabilir fakat partnerine karşı bu tutuma girebilir. Cinsel istek, fiziksel ve hormonsal olarak değişken evrelere sahiptir. Bazı durumlarda normal bile sayılabilir. İşten ayrılma, sorunlar, çocuk problemleri bunun başlıca kaynağı olabilir. Sıklıkla orgazm olamama, cinsel uyarım olmaması gibi sorunlar ile devam eder. Çok nadir olarak fiziksel sorun kaynaklı olabilir. Psikolojik olarak tedavi edilebilir bir durumdur.

Cinsel tiksinti bozukluğu

Cinsel tiksinti bozukluğu cinselliğin bazı noktalarından tiksinti duyma ile oluşan bir bozukluktur. Bu durumda olan pek çok kadın cinsel ilişkiden kaçınır. Meniden kaçınma, penise dokunmak istememe, vücut sıvılarından iğrenme gibi durumlarla ortaya çıkan bu durum, cinsel terapi ile çözümlenir.

Kadınlarda uyarım bozukluğu

Uyarılma bozuklukları cinsellik başlarında oluşan ıslanma ve vajinanın genişlemesinin cinsel birleşme sonuna kadar devam etmemesi veya hiç olmaması olarak tanımlanmaktadır. Bu durum kişi ıslansa bile yeterince ıslanmadığını düşünmesi ile psikolojik bir şekilde de yaşlanmaktadır.

Yapılan bazı araştırmalarda bu sorunun hormonal probleblemler kaynaklı olabildiğini düşündürmektedir. Tiroid hormonu sorunları, menopoz ve testosteron azlığı bu soruna neden olabilir. Cinsel terapi ile çözümlenebilen bir sorundur. Kişinin uyarılmasını arttıran sebepler ve engelleyen durumlar incelenir. Bu tedavide mastürbasyon uygulaması yapılır. Bu sayede kişi kendi bedeninde olan değişimleri kontrol eder ve fark eder.

Orgazm ve orgazm sorunları

Hayatı boyunca orgazm yaşamayan veya bir süredir orgazm yaşamama sorunları başlıca şikayetlerdir. Her kadın orgazm yaşayabilir bunda başlangıç olarak kendine izin vermesi çok önemlidir. Kendi bedenini tanıyan, uyarım noktalarını bilen, keşfeden kadın rahatlıkla orgazm olabilir. Orgazm sorunu yaşayan kadınlar, düzenli ve sürekli uyarıldıkları halde orgazm yaşayamazlar. Bu durum depresyona neden olabilir. Cinsellikte, her ilişkide orgazm olmak zorunlu değildir. Zaman zaman orgazm olmaması gayet normal bir durumdur. Geçmişte cinsel taciz yaşamak, cinsellik hakkında önyargı taşımak, özgüven azlığı, vücudunu beğenmeme ve kontrolü kaybetme orgazm sorunlarını yaratır. Bu konuda cinsel sorunlarda uzmanlaşmış bir cinsel terapiste danışmak ve yardım almak gereklidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.