İştahı kesen yiyecekler, tok tutan besinler
Menu

İştahı kesen yiyecekler, tok tutan besinler

tok tutanlar

İştahımızı kesmek kilo vermeyi kolaylaştırır. Üzerine bir de metabolizmayı hızlandırabiliyorsak kilo verme çok daha hızlı olmaktadır. Bazı besinler hem iştahı keser hem de metabolizmayı hızlandırır. Fakat, bunların hiçbiri mucize değildir. Metabolizma üzerine etkili olan bu gıdaların yanında spor yapmak da gereklidir. İşte, iştahı kesen ve tok tutan yiyecekler;

tok tutan gıdalar

 

Yumurta

Protein kaynağı olan yumurta tokluğu sağlar. Çünkü, yumurta içinde var olan protein vücut tarafından çok hızlı emilir ve protein çok hızlı şekilde kana karışır. Böylece uzun süren bir tokluk hissi yaratır. Sabah kahvaltıda ve öğlen yemeğinde haşlanmış yumurta yemek bu nedenle çok faydalıdır.

Kırmızı acı biber

Kırmızı acı biber içinde bulunan kapsaisin isimli kimyasal, metabolizmayı hızlandırmaktadır. Hızlanan metabolizma daha fazla kalori yakımına neden olur. Kapsaisin maddesi üzerinde yapılan araştırmalarda bu kimyasalın iştahı azalttığı da anlaşılmıştır. Bu nedenle kırmızı acı biberi salatalar ve yemeklerde kullanmak kilo vermeyi kolaylaştırır.

Yeşil çay

Güçlü bir antioksidan olan yeşil çay, vücutta bulunan toksinlerin temizlenmesini sağlarken metabolizmayı hızlandırır. Antioksidanlar kansere savaş açan maddelerdir. Günde 3 bardak yeşil çay içerek hem antioksidan almak hem de yağ yakmak kolaylaşır.

Badem

İçeriğinde omega3 oranı yüksek olan badem, kilo vermeyi kolaylaştırır. Özellikle vitamin ve mineral açısından zengin olan badem, vücutta yağ yakımını kolaylaştırır. Fakat çok besleyici olduğundan günde 1 avuç olarak tüketilmelidir.

Sirke

Sirke, tokluk sağlar. İçeriğinde olan asetik asit sindirim hızını yavaşlatır ve tok kalma süresini arttırır. Bu nedenle salataları sirke ile yemek daha etkilidir.

Tarçın

Günde 1 çay kaşığı kadar tarçın tüketmek, kan şekerinin yükselmesini engelleyerek tokluk süresini uzatır. Özellikle şeker hastalarına tavsiye edilir.

Zeytinyağı

Vücudumuzun yağa ihtiyacı vardır. Günlük yağ ihtiyacını zeytinyağı ile karşılayan bir vücut çok daha rahat kilo vermektedir.

Salatalar

Sebzeler yüksek lif içerdiklerinden bol posaları ile mideyi kaplarlar. Bu nedenle yeşil ve taze sebzelerden yapılmış salatalar yemeklerden önce mutlaka tüketilmelidir. Bu şekilde olan beslenme hem az yemeyi sağlar hem de tokluk süresini uzatır.

Etli, sütlü ve yumurtalı çorbalar

İçeriği su olan çorbalar midede basınç yaratarak kısa sürede tokluk hissi yaratırlar. İçinde protein olan çorbalar, diyet yapanlara çok faydalıdır.

Peynir

İçinde bol protein ve kalsiyum olduğundan peynirler zayıflamaya yardımcıdır. Çünkü uzun süre tokluk hissi yaratırlar. Yapılan araştırmalarda diyet yaparken kalsiyum alanların çok daha kolay kilo verdiği yönündedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.