İştahı bastırmanın yolları
Menu

İştahı bastırmanın yolları

iştah baş

Yemek yerken kendinizi kaybediyor ve sürekli, hızlı bir şekilde yiyorsanız iştahınız fazladır. Fakat, iştahınız çok yemenize neden oluyorsa onu frenlemek gereklidir. Çünkü, obezite, şeker ve kalp hastalıkları genelde iştahlı ve çok yiyen insanlarda oluşan tehlikeli hastalıklardır.

iştah1

Uzmanlar yemek yemeğe başladıktan yaklaşık 20 dakika kadar sonra beynimizin doydum sinyalini verdiğini söylüyor. Bu noktada, önemli olan şey bu sinyali duyabilmek. Sinyali almak için yavaş yemek yemeye çalışın ve fazla çiğneyin.

Evinizde yemek yaparken mutlaka az bir şekilde pişirin. Yemek geceye dolaba asla girmesin. Yani artan yemeğiniz olmamalıdır. Böylece yemek sonrası 2-3 saat sonra yeniden canınız istediğinde dolapta yemek bulmayın.

iştah4

Çok aç olduğunuzu düşünüyorsanız, sağlıklı yiyeceklerden oluşan abur cuburlara yönelin. Örneğin. 1 avuç fındık, badem veya 1 porsiyon meyve tüketin.  Özellikle kalsiyum açısından zengin olan besinler açlığı frenler. 1 kase yoğurt yemeyi deneyin.

Yapılan araştırmalarda, gece yemek sonrası tekrar acıkan insanlar genelde yalnız olduklarında uyku öncesi acıkıyorlar. Bu nedenle durumunuz psikolojik olabilir. Psikolojinizi farklı noktalar yönlendirin. Film seyredin veya müzik dinleyin, kitap okuyun.

iştah5

Genelde susadığınızda beyniniz bu sinyali, karnınız acıkmış şeklinde verebilir. Bu tip durumlarda bunu anlamanın en iyi yolu, acıktığınızı hissettiğinizde 2-3 bardak kadar su için ve yaklaşık 10 dakika kadar bekleyin.

iştah2

Şekerli ve çikolata gibi gıdalar içerdikleri kafein ve yağ oranları nedeni ile bağımlılık yaratan gıdalardır. Bunu bir bağımlılık olarak kabul edin ve kendinize hayır deyin. Evinize bu gıdalardan almayın ve bulundurmayın. Uzun süre kendinizi aç bırakmayın ve sık öğünlerle azar azar yemek yiyin. Sabahları kuvvetli kahvaltı yaparak öğlen ve akşama kendi iştahınızı sınırlayın. Bunu alışkanlık haline getirin. Spor yapın. Spor yaptığınızda vücudunuz dopamin ve serotonin salgılayarak sizin mutlu olmanızı sağlar. Böylece, daha az yemek yersiniz. Çünkü, yapılan araştırmalarda depresyon ve stres iştahı arttırmaktadır.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.