Menu

İşsiz kalınca ne yapmalı

işsiz kalmak

Çalıştığınız iş yerinden ayrılabilir veya işten çıkarılabilirsiniz. Bu konuda çok üzülmeye gerek yok  hemen aklınızı başınıza alın ve harekete geçin. İşte, işsiz kalınca yapılacaklar ;

pozitif olun

Pozitif düşünün. İşten ayrılmak veya çıkarılmak dünyanın sonu değil. Bu kadar bozuk bir ekonomi içinde dünyada kalıplar değişirken sizin başınıza gelmesi gayet doğal. Bu nedenle pozitif olun ve düşünün. Kendinizi işe yaramaz ve kötü hissederseniz hiç bir şey yapamazsınız.

internet

İnternette bulunan pek çok bulma ve kariyer sitesine başvuru yapın. Yani interneti kullanın. Hemen her gün yenilenen ilanları takip edin ve başvurun. Belki de eski işinizden çok daha iyisini bulabilirsiniz. Ayrıca bugün hemen hemen her firmanın internet sitesinde başvurma formları var. Bu formları firmalar ihtiyaçları olmasa da stokluyor ve ihtiyaç olduğunda görüşmeye çağırıyorlar. İnternette günde 10-20 adet form doldurarak şansınızı arttırabilirsiniz.

cv

CV’nizi profesyonel hazırlayın. Hangi işe başvuruyorsanız o pozisyona göre CV yenilemesi yapın. Özgeçmiş hazırlarken asla yalan beyan vermeyin ama işe uygun olan özelliklerinizi ön plana çıkarın. Böylece veren o pozisyon için size öncelik versin.

iş arkadaşları ile buluşma

Eski arkadaşlarınızla ve özel hayattaki arkadaşlarla irtibatı kesmeyin ve görüşün. Siz işten ayrıldığınızı kimse bilmesin diye düşünmeyin. Bunda utanılacak bir şey yok. Çalışan arkadaşlarınıza işsiz kaldığınızı bildirin. Onlar iş hayatında olduklarından size uygun bir pozisyon olduğunda bilgi vereceklerdir.

mali durum

Mali durum kontrolü yapın. Ne kadar idare edecek kadar paranız var tespit edin. Lüks harcamaları kesin ve ayağınızı yorgana göre uzatın. Böylece, buluncaya kadar idare edecek bir zaman aralığı belirleyin.

işsizlik sigortası

İşsizlik sigortası başvurusu yapın. yaklaşık 6 aya kadar işsizlik sigortası alabilirsiniz. Bu nedenle bilgilerinizi alın ve kurumlarına başvurunuzu yapın. Özellikle işten çıkarılanlar için daha kolaylık sağlandığını da unutmayın.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.