İşini kurmak isteyenleri bekleyen sorunlar
Menu

İşini kurmak isteyenleri bekleyen sorunlar

kendi işim

Hepimiz kendi işimizi kurmak, geliştirmek isteriz. Belki de çalışanların %80’ninin hayali budur. Fakat, kendi işini kurmak isteyenleri bekleyen pek çok olay vardır. Hiçbir şey, düşündüğünüz kadar kolay değildir. İşte, işini kurmak isteyenleri bekleyen olaylar ;

Business start

Planlar tutmayacaktır.

İş kurma kararını aldıktan sonra bir plan yaparsınız fakat, bu plana sabit kalamazsınız. Yaptığınız planlarda ki öncelikleriniz sürekli değişecektir. Bu moralinizi bozmasın.

Bütçeniz düşündüğünüzün en az 2 katına çıkacaktır.

Bunun nedenini inanın biz de bilmiyoruz. Fakat, yeni bir iş kurarken ayırdığınız paranız iş kurulduktan sonra baktığınızda en az 2 katı daha fazla harcanmış oluyor. Çünkü, işin içine girdiğinizde görünmeyen pek çok şeye para harcanıyor. Hazırlıklı olun.

yeni iş kuranlar

İşinizde iyi olduğunuzu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Siz çok iyi bir çalışan olabilirsiniz. Patronlarınız tarafından övgüler alabilirsiniz. Fakat, kendi işinizi kurduğunuzda çömez muamelesi göreceksiniz. Yeni bir firma, yeni bir isim olduğunuzdan yaptığınız işte biraz süreye ihtiyacınız olacaktır.

Kendi işini kuracaklara verilen imkanlar asla bildiğiniz gibi olmayacak.

Bir sürü banka, kredi kuruluşu işini kurmak isteyenlere destek verdiklerini söylüyor. Fakat, bu destekleri almanız için gereken şartları lütfen iyi inceleyin. Asla, göründüğü kadar kolay değil hatta çok da zor.

iş

Özgürlüğünüz yok olacak.

Kendi işimi yaparken kendime vakit ayırabilirim. İşe geç saatte gidebilir hatta akşam erken çıkabilirim diye mi düşünüyorsunuz? Yanılıyorsunuz. Çünkü, kendi işinizi yaparken eskisinden çok daha fazla çalışacaksınız. Hatta hafta sonları bile kendinizi çalışıyor bulacaksınız.

Genel giderler neymiş, şimdi eski patronu daha iyi anlayacaksınız.

Vergi, SSK, kira,  faturalar, muhasebeci derken eski patronu anmaya başlarsınız. Çünkü, ay başı çok hızlı gelir. Hepsinin ödenmesi gerekir. Çalışmak lazım hem de çok.

iş hayatında rekabet

İşi kurmak kolay esas olan sürdürmektir.

İşi bir kurayım her şey yoluna girecek diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. İşi kurmak en kolayıdır önemli olan düzeni kurduktan sonra yürütebilmektir. Sürekli olarak iş yapmaya ve yanınızda elaman bulundurmaya ihtiyacınız olacaktır.

Acaba doğru mu yaptım ?

İşinizi kurmak uğruna, işinizi bıraktınız, paranızı harcadınız, üstelik sektörde çömez yerine koyuluyorsunuz, çok rakibiniz var. Acaba doğru mu yaptım? Diye sürekli kendinize soracaksınız. Bunu düşünmek hatta pişman olmak işiniz yoluna girinceye kadar düşüneceğiniz başlıca konu olacaktır.