Menu

İnsanlık dışı insan deneyleri

insan deneyleri

İnsanlık tarihinde vahşice ve şeytani yapılan insan deneyleri tarihin tozlu sayfasına gömülse de ölen binlerce insan vardır. İşte, insanlık dışı insan deneyleri ;

nazi deneyleri

Nazi Almanya’sında Mengele’nin insanlar üzerinde yaptığı deneyler bir insanlık suçu olarak kabul ediliyor. Özellikle ikiz bebekler üzerinde yaptığı araştırmalarda yaklaşık 1.500 bebek hayatını kaybetmiştir. Mahkumların soğuk suda saatlerce bekletilmesi, gaz verilerek ya da asit dökülerek uzuvlarının eritilmesi de kullanılan diğer cani yöntemlerdir. üstelik bunların hepsi tıp araştırması olarak kabul edilmiştir.

unit 731

Unit 731 isimli birlik Japonya’da kimyasal silah geliştirmek için 1937 yılında kurulmuştur. mahkum deneyleri arasında alev silahı, bomba, vücuttan belirli uzuvların başka yerlere dikilmesi, belirli uzuvların dondurulması ve kangren yapılması vardır. İnanılmayacak eziyetler ve canilikler mahkumlara uygulanmıştır. 1945 yılında bu birlik kapatılmıştır.

mk ultra

MK Ultra, Cia’ın  beyin kontrol deneyleridir. 1950 yılında kurulan bu sistemde, akıl hastaları, ajanlar ve toplumda önemli yerlerde olan insanlar denek yapıldı. Deneklere LSD gibi ilaçlar verilerek beyin yıkama deneyleri yapıldı. 1973 yılında sistem durduruldu ve belgeler imha edildi. Pek çok insan bu deneylerde delirmiş, intihar etmiş ve ölmüştür.

zimbardo deneyi

Zimbardo deneyi ; Denek grupları mahkum ve gardiyan olarak hapisaneye koyulmuştur. Zamanla gardiyanlar sadist davranışlarda bulunup, mahkumlara eziyet etmeye başlamıştır. Mahkumların fiziksel ve ruhsal eziyet çekmesi üstüne deney durdurulmuştur. Son yıllarda bu deney ile ilgili bir de film çekilmiştir.

One Response
  1. Fatih

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.