İlaçsız tüp bebek uygulaması
Menu

İlaçsız tüp bebek uygulaması

ilaç kullanılmayan tüp bebek

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar pek çok hastada yan etkiler oluşturabiliyor. Polikistik over sendromlu hastalarda deri altı hormon ilaçları yumurtaları aşırı uyararak, OHSS sendromu yaratabilir. İşte bu nedenle, ilaç tedavisinde sürekli kontroller yapılmak zorunda kalıyorlar. İlaçlar nedeni ile, Polikistik over sendromu dışında pek çok hasta aşırı hassasiyet gösterebiliyor. İşte bu durumlarda ilaçsız tüp bebek uygulaması tavsiye ediliyor.

ilaçsız tüp bebek nasıl yapılır

İlaçsız tüp bebek nedir?

Klasik tüp bebek yönteminde hastada birden fazla yumurta olmasını sağlamak için hormon ilaçları veriliyor. İlaçsız tüp bebek tedavisinde hastanın yumurtlama dönemi tespit ediliyor ve yumurtalar daha olgunlaşmadan hastadan alınıyor. Laboratuar ortamında bu yumurtalar olgunlaştırılıyor ve eşten alınan sperm mikroenjeksiyon yöntemi ile enjekte ediliyor. Oluşan embriyolar tekrar rahme yerleştiriliyor. Bu yöntemde hormon ilacı kullanılmadığından, hastaların ilaçtan zarar görmesi engellenmiş oluyor.

ilaçsız tüp bebek tedavisi

İlaçsız tüp bebek uygulamasını kimler tercih etmelidir?

Klasik tüp bebek uygulamasında kullanılan ilaçlara olan hassasiyet ile, karında ve akciğerlerde sıvı toplanmasına neden olan OHSS sendromuna yatkın olan hastalar. Özellikle polikistik over hastaları.

Endometriozis hastaları,

İlaçlara tepkisi zayıf olan hastalar,

Erkek kısırlığında,

Hormon tedavisi yasak olan kanser hastalarında ilaçsız tüp bebek yöntemi kullanılır.

tüp bebek

İlaçsız tüp bebek tedavisinin avantajları ;

İlaçsız tüp bebek tedavisinin süresi yaklaşık 8-10 gündür. Klasik tüp bebek tedavisi 1 ay kadar sürebilir.

Tedavide ilaç kullanılmadığından yan etki ve komplikasyon yoktur.

Hastanın kliniğe 1-2 defa gitmesi gerekir.

İlaç kullanılmadığından maliyeti klasik tüp bebek tedavisine göre daha azdır.

İlaçsız tüp bebek tedavisi ilerleyen yaşı olan hastalara uygulanamaz. Her zaman kaliteli yumurta elde edilmeyebilir. Gebelik oranı klasik tüp bebek tedavisine göre bir miktar düşüktür. Hemen hemen tüm tüp bebek merkezlerinde uygulanabilir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.