İbrahim sadri biyografi - ibrahim sadri şiirleri
Menu

İbrahim Sadri kimdir

ibrahim sadri

İbrahim Sadri / Sanatçı

1963 İstanbul
Sunucu, televizyoncu, şair ve tiyatrocu.

İstanbul’da doğan İbrahim Sadri, ilk ve orta öğrenimini burada tamamladı. İstanbul Üniversitesi işletme Fakültesi’nde okuduktan sonra, yedi yıl tiyatroyla uğraştı. Turnelere çıkarak, Anadolu’yu yakından tanıma imkânı buldu. Çeşitli gazete ve dergilerde yazı ve şiirleri yayımlandı. Radyo ve televizyonlarda programcılık ve sunuculuk yaptı. Halen bir özel televizyonda program yapmaktadır. Şiir ve tiyatro kasetleri de bulunan şairin, şiir kitapları da mevcuttur.

“Adam Gibi” İbrahim Sadri’nin 1988’den beri devam ettirdiği şiir-kaset serüveninin altıncısı ve kendinden en çok söz ettireni oldu. Aslında kendini bir şair gibi görmediğini ama şiirlerinin olduğunu ve bu şiirlerini yıllardır okuduğunu söylüyor. Kendisinin iyi bir şiir okuyucusu olduğunu belirtiyor. Eski kasetlerinde de bulunan ‘fondaki müzik’, ‘Adam Gibi’de oldukça fonksiyonel olarak yer alıyor.

İbrahim Sadri’nin şiirlerinin belli bir dönemin ruh yapısını yansıttığı belirtiliyor. Şiirlerinde, Türkiye’de 60’lı yıllarda doğan ve 70’li, 80’li yılların kargaşa ile sükun arasında aykırı yaşam biçimlerini idrak eden gençlerin bakış açılarını, yaşadıklarını ve geçirdikleri süreçleri ifade ediyor. İbrahim Sadri bu dönemin kuşağına ve yaşadıklarına tanıklık etmek istediğini sık sık belirtmiştir.

İbrahim Sadri her ne kadar tiyatro, şiir, mizah ve televizyon alanlarında çalışmış ve çalışıyor olmasına rağmen kendisini “tiyatrocu” olarak gördüğünü ifade etmekle beraber, tiyatroyu bırakmasını tiyatronun kurumsallaşmamış olmasına ve ekmek kapısı olarak yeterli olmamasına bağlıyor.

Şiirleri

ADAM GİBİ

ADIN BATSIN

ALDIRMA REİS

ALİ MUNZUR

ANNE

BEN AŞKI SATIN ALDIM

BENİ KAVGADA GÖR

BİR ADIN KALMALI

BİR AŞK DEĞİYOR

BİR BAVULLA GELMİŞLER

BİR ŞEY SÖYLE

BİZİM YAŞADIĞIMIZ

BUYUR USTA

ÇİLELER

GERİYE DÖNEN ADAM

HAYSİYETİMİZ VAR

HAZIRAN

İSTANBULA KAR YAĞIYORDU

KAÇ , GİZLEN , SUS

KARAHAZER ÇİÇEĞİM

KIRIK HAVA

KIRMIZI ARABA

KUŞ HATIRALARI

MERHABA…

NAN GİBİ

ONYEDİ YAŞIM GİBİ

ÖYLESİNE SEVMİŞTİM

PARAMIZ YOKSA HAYSİYETİMİZ VAR

SABRİ ABİ

SEVDA SOKAĞI

ŞAŞKIN ATEŞ

VUR BİTSİN

YALAN

YOL..
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.