Hurmanın sağlığımıza faydaları
Menu

Hurmanın sağlığımıza faydaları

hurma baş

Ramazan’da sık yediğimiz hurmanın faydaları inanılmaz bu nedenle her zaman tüketmekte fayda var.  İçinde bol miktarda bulunan mineral, vitaminler böbreklerden, sindirim sistemine kadar faydalar sağlıyor. İşte, hurmanın sağlığımıza faydaları ;

hurma meyvesi

Hurmanın yapısında bulunan selenyum, bağışıklık sistemini onarır ve hastalıklara karşı antikor üretimini arttırır. İyi bir antioksidan olduğundan kanserli hücre oluşumu engellenir.

Hurma yapısında bol A vitamini barındırır. A vitamini hafıza sorunlarına iyi gelir. Gözlere gereklidir. Özellikle Alzheimer’a karşı önlem almamızı sağlar.

Hurma içinde bulunan magnezyum ile metabolizmanın elektrolit dengesi kurulur. Susuzluğu engeller. Böbreklere ve karaciğere yardımcı olur ve düzgün çalışmasını sağlar.

hurma ve sağlık

Çok iyi bir antioksidan olan hurma, dolaşım sistemi rahatsızlıklarına ve damar tıkanıklığına iyi gelir. Yaşlanmayı geciktirir ve cilt yapısını düzenler.

Kolesterolü düzene sokar. Kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolü yükseltir. Kadınlarda rahime dosttur. Doğumu kolaylaştırır ve afrodizyak etki sahibidir.

hurma ağacı

Hurma içinde bol miktarda bulunan fosfor, beyinde nöron gelişimini destekler. Kısırlık tedavisinde yardımcı rol oynar. Diyabet ve yüksek tansiyon hastalarında çok faydalıdır.

Hurma glisemik indeksi düşük bir gıdadır. Bu nedenle şeker hastaları rahatlıkla yiyebilir. Kansızlık tedavisinde rahatlıkla kullanılabilir. Üstelik kansızlığın oluşmasını engeller.

hurma

Hurmada bulunan potasyum nedeni ile mide ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Mide ülserinde tedavi edici yapısı vardır.  Bol miktarda kalsiyum içerdiğinden kemik gelişimi için çok faydalıdır. Gelişme çağında çocuklara ve yaşlılara, menopozda olan kadınlara tavsiye edilir.

Hurma bol B vitamini içerir. B1, B2,B6 vitamini içinde bol miktarda bulunmaktadır. B grubu vitaminler, depresyona girmemizi engeller. Depresyonda olan kişiler günde 5-6 tane hurma yediğinde kendilerini çok iyi hissederler.

Herhangi bir şekilde kesilen ve kanayan yaraya hurma koyduğunuzda kanama durur. 1 avuç hurma su ile haşlanıp, suyu tonik gibi sürülürse cilt lekelerine iyi gelir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.