Hormonların hastalıklara etkisi
Menu

Hormonların hastalıklara etkisi

Tiroid tedavisi

Hormonlarımız vücudumuzda ki tüm sistemimizi kontrol eder. Herhangi bir hormonumuz da oluşan rahatsızlık, vücudumuzda belirli hastalıklara neden olmaktadır. Hormonlar belirli organların ürettiği kana salgıladığı kimyasallardır.

hormon3

Tiroid bezleri metabolizmamızı, paratroid bezleri kalsiyum dengemizi, pankreas bezi ise şeker dengesiniz sağlar. Vücudumuzda su, kortizon dengesini kontrol eden böbrek üstü bezleri ve üreme organlarının hormonlarını salgılayan üreme organlarımız vardır. Özetle hormonlar yaşam için gerekli olan ve en önemli salgımızdır.

hormon1

Hormonlar vücudun her noktasını hatta dokusunu kontrol eden sistemdir. Bütün organlarımızın iyi çalışması için hormonlarımızın iyi çalışması gerekmektedir. Örneğin. Troid bezinde olan yavaşlama veya hızlanma tüm vücutta farklı etkiler yaratır. Organların çalışma temposunu ve hızını düzenleyen bu hormonda oluşan aksaklık, kas dokusunda yıpranma, kalpte yorulma ve uykusuzluk, sinirlilik yaratabilir. Paratroid hormonunun fazla salgılanması, kemik erimesi, böbrek taşı oluşumu yapabilir. Böbrek üstü bezlerinin fazla salgılanması tansiyonun hızla yükselmesine neden olur. Yani, hormonların fazla ya da az çalışması pek çok hastalığa neden olmaktadır.

hormon2

Özellikle kadınlarda, adet düzeninin bozulması başlıca hormonal problemlerdendir. Hatta yapılan hormon tahlilleri ile böbrek üstü bezleri ve hipofiz bezinde bile aksaklık ortaya çıkabilir. Adet düzeni bozukluğu ile doktora gidildiğinde bu nedenle pek çok hormon testi yapılmaktadır.

hormon4

Sonuç olarak vücudunuzda oluşan herhangi bozuklukta hormon testleriniz yapılmalıdır. Çünkü pek çok hastalık, hormonlarınız ile alakalı olabilir. Hormonların incelenmesi halen sürmektedir. Her geçen yıl yeni hormonlar bulunmaktadır. Bu sayede pek çok hastalık içinde yeni tedavi yöntemleri ve ilaçlar geliştirilmektedir. Bu dala tıpta Endokrinoloji denilmektedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.