Menu

Horlama nasıl tedavi edilir

horloma neden olur

Horlama ciddi bir hastalıktır. Beraberinde konsantrasyon bozukluğu, hafıza sorunları, huzursuzluk, tansiyon yüksekliği getirdiği gibi hatta kalp hastalıklarına bile neden olur. Bu nedenle kesinlikle tedavisinin ve altında yatan nedenlerinin bilinmesi gerekir.

horlama tedavisi

Horlama ve uyku apnesi nedir?

Uyku sırasında hava akımında oluşan bozukluklar ile yumuşak damak ve küçük dilin titreşerek ses çıkarmasına horlama denilir. Uyku apnesi ise, uyku sırasında 10 sn. kadar solunumun durmasına verilen isimdir. Horlamada, solunum durması yoktur uyku apnesinde solunum durduğundan tehlikeli durumlar oluşabilir.  Nörolojik sorunlar veya üst solunum yollarında olan çeşitli tıkanmalar uyku apnesine neden olur. Horlama oluşurken ara ara solunumun kesilmesi başlıca belirtidir. Bazen hasta uykudan nefessiz kaldığını fark ederek, kalp çarpıntısı ile uyanır. Bu tarz durumlarda hastalara uyku gözlemleme veya nörolojik testler uygulanarak sorunun ana kaynağı bulunmalıdır.

Burunda olan septum deviasyonu, burun etlerinde oluşan aşırı büyüme, geniz bölgesinde tıkanıklığa yol açan geniz eti, kistler hatta tümörler, bademciklerin büyük olması. Dil ve dil kökünün büyük olması, yumuşak damağın sarkık olması, ses tellerinde olan sorunlar, kilo fazlalığı, sinüzit, kalp ve akciğer rahatsızlıkları, alerji uyku apnesine ve horlamaya neden olabilir.

Uyku apnesinin en büyük sorunu, beyne az kan gitmesine neden olmasıdır. Bu durum hafızayı etkilemektedir. Konsantrasyon problemleri, unutkanlık başlıca yaşanan sorunlardır. Sorunun kaynağı tam olarak araştırıldıktan sonra, varsa alerji, sinüzit gibi hastalıklar tedavi edilir. Hava yollarında oluşan tıkanıklığa neden olan olaylar ile ilgili gerekirse cerrahi müdahale yapılır. Cerrahi müdahale ile, gevşek veya daralmış hava yolları açılır. Belirli damak ve dil operasyonu yapılabilir.

Son 50 Yorum
  1. recep nuri albayrak Cevapla
  2. recep nuri albayrak Cevapla
    • Hatice Özkan Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.