Hisse senedi nedir - hisse senedi seans saatleri
Menu

Hisse senedi nedir

Hisse senedi, kıymetli bir evrak tipidir. Sahibine öncelikli olarak ortaklık hakkı verir. Bundan başka yönetimde oy hakkı, kardan pay alma hakkı, rüçhan hakkı (sermaye arttırımlarında öncelikli yararlanma hakkı ) ve şirket tasfiyesi halinde sonucundan yararlanma hakkı gibi haklar da verir.

İmkb’de Kullanılan Hisse Senetleri
Halka arz olup borsada işlem görmeye başlayan şirketler arz ettikleri sermaye payına denk gelen oranda nominal değerli hisse senedini piyasaya sürerler. Şirket halka arz olduktan sonra arz-talep haline göre senetlerin bir piyasa ücreti oluşur. Meydana gelen piyasa ücreti senedin üstünde yazılı olan nominal değerden değişik olur. Örneğin; senedin nominal ücreti 1.000.-tl ama piyasada meydana gelen ücreti 3.000.-tl olabilir.

İmkb’de işlem yapan yatırımcılar alım-satım yaparken senetler fiziksel olarak el değiştirmez.  Her yatırımcının işlem yaptığı borsa aracı kurumunda bir hesabı olur.  İşlemler, hesaplar üstünden takip edilir. Senetler ise fiziksel olarak takasbank’ta saklanır.

İmkb’de Hisse Senedi İşlemleri
İstanbul – İstinye’deki imkb binasında farklı özelliklere sahip pazarlar altında hisse senedi işlemleri yapılır. En fazla bilinen ve işlem yapılan pazar ulusal pazar’dır. Ulusal pazar dışında da işlem yapılan pazarlar vardır.

Pazarlar ve işlem yapılan seans saatleri;

Ulusal pazar, bölgesel
Pazarlar, yeni şirketler
Pazarı

1.  Seans 10:00 – 12:00
2.  Seans 14:00 – 16:00

Birincil piyasa, toptan
Satışlar pazarı resmi
Müzayede pazarı

Seans 9:15 – 9:45
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.