Menu

Hipotermi nedir

kafa travmasında hipotermi

Hipotermi, ameliyatta dondurma yöntemidir ve vücut oksijen ihtiyacını azaltan bir durumdur. Hipotermi daha çok kalp, beyin ve böbrek gibi hayati önem taşıyan organların ameliyatlarında kullanılmaktadır. Özellikle açık kalp ameliyatlarında kullanılan bir yöntemdir.

kalp ameliyatında hipotermi uyguylaması

Açık kalp ameliyatı gibi ameliyatlarda, anestezi verildikten kısa süre sonra vücut sıcaklığı 32, 28 veya daha düşük sıcaklıklara düşürülür. Aort damar genişlemesi ve yırtılmasında, yani aort anevrizmaları ameliyatlarında vücut sıcaklığı 18-16 derecelere kadar düşürülür. Hastanın kalbi bu işlem sırasında akciğer pompası da devre dışı bırakılarak total dolaşım durdurulması denilen yöntemle kontrol edilir.

hipotermi yöntemi

Hipotermi, kafa travmaları durumunda da kullanılmaktadır. Özellikle ciddi beyin hasarı gelişen hastaların baş kısmı da soğutulmaktadır. Bunun amacı, hasar gören organın oksijen ihtiyacı azaltılmakta ve metabolizmanın yavaşlamasını sağlamaktır. Yoğun bakım ünitelerinde, özellikle kalp ve solunum fonksiyonları duran hastalarda kalp ve akciğer canlandırması yapıldıktan sonra yapılan tedavilere ek olarak kullanılır.

yoğun bakım

Hipotermi yöntemi, damar yolundan 4 derece ısısında soğuk sıvı verilmesi ve vücudun dışarıdan soğutulması şeklinde uygulanır. Uygulamaya soğutma işlemi başladıktan itibaren 12-24 saat kadar devam edilir. Bu sürenin bitiminde hasta önce pasif sonrasında da aktif olarak ısıtılır. Kalp ve akciğer canlandırmasından yanıt alınan hastaların en çok merak edilen durumu, beyin fonksiyonlarının ne olacağı konusudur. Hastanın beyin fonksiyonları ve genel durumu ile ilgili değerlendirme 72 saat sonra yapılabilmektedir.

kafa travmasında hipotermi

Hipotermi yöntemi uygulanan hastalarda bazı komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bunlar kan şekerindeki artış, vücut sıvılarındaki elektrolit dengesizliği, kan pıhtılaşma sorunları, ritm bozuklukları, savunma sistemi zayıflığı, sepsis, zatürre ve pankreas iltihabı olabilmektedir. Hasta yoğun bakımdayken iyi takip edilirse, bu tür komplikasyonların olma olasılığı en aza indirilebilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.