Şeker Düşüklüğü (Hipoglisemi)
Menu

Hipoglisemi belirtileri

Şeker Düşüklüğü (Hipoglisemi)

Kanda bulunan şeker düzeyinin, 70 mg/dl altına inmesine hipoglisemi denilmektedir.  Hipoglisemi mutlaka bir neden ile oluşur. Bu sebeple, altta yatan nedenin tedavi edilmesi atakları engelleyecektir.

Hipogliseminin nedenleri

Doktorun verdiği dozun üstünde insülin ve antidiyabetik ilaç kullanmak, düzensiz yemek yeme alışkanlıkları, gereğinden az karbonhidrat almak, ilaç kullanımında düzensizlikler, çok fazla egzersiz yapmak, alkol kullanmak, sindirim ve boşaltım güçlüğü, soğuk ortamlardan birden sıcağa girmek olarak sayılabilir.

Hipoglisemi belirtileri

Açlık, titreme, dudaklarda ve dilde karıncalanma, soluk cilt rengi, çarpıntı, huzursuzluk, baş ağrısı, karın ağrısı, bulanık görmek, uyuşukluk, konuşma zorluğu, taşikardi, sinirlilik, terleme, bilinç kaybı olarak sayılabilir. Hipoglisemi yemek yemeden önce oluşuyorsa, hemen yemek yenmeli veya meyve suyu, limonata gibi içecekler içilmelidir. Ilık suda eritilmiş 1 tatlı kaşığı şeker içilebilir. Şuur kaybı ve bayılma varsa, kana enjeksiyon insülin yapılmalıdır. Hipoglisemiye karşı alınacak önemli tedbir, kesme şeker veya glukoz tableti yanınızda daima hazırda bulunmalıdır. Eğer şeker hastalığınız varsa, çevrenizdeki insanları mutlaka bu konuda bilgilendirin ve acil durumlarda ne yapmaları gerektiğini mutlaka anlatın. Bazı insanlarda ise hipoglisemi hiçbir belirti vermez, sadece kan şekeri ölçüldüğünde ortaya çıkar.  Çok uzun sürede diyabet hastalarında ortaya çıkan bir durumdur.  Sinir hasarları, kalp ve tansiyon ilaçları belirtileri yok edebilir. Sık sık tahlil yaptırmak ve tedavi uygulamak bu nedenle önemlidir.

Kan şekerinde sürekli düşmeler yaşayan insanlarda depresyon, alınganlık ve sinirlilik vardır. Depresyonlu hastalarda kan şekeri %70 oranında düşüktür. Beyinde bulunan hücrelerin, enerji kaynağı olan şekeri yetirince almaması ile oluşan klinik belirtiler vardır. Bu belirtiler, koma haline kadar varabilir.  Kandaki şeker miktarı 40-50 mg’lara kadar düşebilir. Bu nedenle, tahlil yaptırmak ve önlem almak gereklidir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.