Her derde deva propolis
Menu

Her derde deva propolis

propolis

Propolis, arıların ağaçlardan, çiçeklerden aldıkları özleri bünyelerinde bulunan enzimlerde kimyasal olarak ürettikleri reçinemsi maddeye verilen isimdir. Arılar, propolisi her zaman üretmezler sadece ihtiyaçları olduğunda üretirler. Bu nedenle çok az bulunur ve saf, doğalını bulmak zordur.

propolis nedir

Propolis, arılar için pek çok noktada kullanılır. Propolis içinde bakteri ve mikrop barındırmayan hijyenik bir maddedir. Bu nedenle arılar, kovanda bulunan açıklık ve çatlakları propolis ile kapatırlar. Kovan çıkışının istiladan korunması için kapatılması, peteklerin dayanıklığının arttırılması propolis sayesinde yapılır. Hatta kovanda ölen arıların taşınması yapılamazsa propolis ile mumyalanır.

Propolis içinde, reçine, balmumu, fenolik kimyasallar, uçucu yağlar, polifenoller, steroitler, B1, B2, C ve E vitamini, mineraller, aminoasitler, doğal kortizonlar bulunur. Bu tabloyla propolisin tam bir antioksidan olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalarda 200 kat daha güçlü antioksidan olan propolis, kanser hücrelerini yok etme özelliğine de sahiptir.

Propolis hakkında yapılan çalışmalarda, propolisin antibiyotik etkisi ile özellikle yara ve enfeksiyonun olduğu bölgeye yönelmesidir. Çağımızda olan en güçlü antibiyotik olarak kabul edilen propolis, zararlı mantar ve bakteri çeşitlerinde bile işe yaramaktadır. Kalp hastalıkları, damar hastalıkları, kanser ve kronik iltihaplarda propolis çok başarılı olmaktadır. Diş, deri hastalıkları, sindirim sistemi hastalıklarında başarılı sonuçlar vermektedir.

Ülser, gastirit bazı sindirim sistemi hastalıkları ve mide kanserine neden olan helikobakterinin propolis tarafından engellendiği araştırmalarda ortaya çıkmıştır. Yara kapama, yanık, apse, kulak iltihabı ve deri enfeksiyonlarında tedaviye yardımcıdır. Vücudumuzda enzimleri bloke ederek ağrı ve ateşe neden olan her tür duruma yardımcıdır.

Bademcik iltihabı, bronşit, farenjit ve iltihaplarda etkili olduğu araştırmalar ile ortaya çıkan propolis, günde 3 gün kullanılırsa etkili sonuç vermektedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlarken, kolesterolü düşürmektedir. Bu nedenle, propolis her derde deva bir mucizedir.
Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.