Menu

Hemofili hastalığı nedir nedenleri nelerdir hemofili hastalığı nasıl tedavi edilir

Hemofili kanın pıhtılaşmasının yetersiz olduğu ciddi bir doğumsal kan hastalığıdır. Bulaşıcı değildir. Herhangi bir kanser tipi değildir. Ancak nesilden nesile geçen kalıtsal bir kan hastalığıdır.Kanın pıhtılaşmasının yetersiz olmasının nedeni pıhtılaşma fonksiyonu için mutlak gerekli olan faktör 8 adlı proteinin kanda eksik olmasıdır. Yani hemofili hastası çocuklar doğumdan itibaren hayatları boyunca kanlarında faktör 8 adlı proteinleri eksik olarak hayatlarını sürdürürler. Bu eksiklik kalıtsal yani kromozomlar yoluyla ailesel olarak çocuğa geçmektedir.

Ancak genetik ailenin ilk hasta bireyi çocuğunuz olabilir.

Yani mutlaka dayısının hemofili hastası olması gerekmez. Faktör 8 adlı proteinin yetersizliği her hastada farklı boyutlardadır. Söz konusu protein yok denecek kadar az ise “ağır hemofili” dediğimiz durum söz konusudur.Doğumsal faktör 8 proteini eksikliği “hemofili A” adını alır.

Doğumsal faktör 9 eksikliğine “hemofili B” , faktör 11 eksikliğine de “hemofili C” adı verilmektedir. Eğer kanda pıhtılaşma olayında önemli rol oynayan proteinlerden birisi olan “von Willebrand Proteini” eksikse o zaman “von Willebrand hastalığı” söz konusudur.

Bir kez daha tekrarlamak istiyoruz ki; hemofilide “pıhtılaşma süresi” uzamıştır ve yetersizdir. ”Kanama zamanı” ise normaldir. Hemofili hastası normal bir kişiden daha fazla veya aşırı kanamamaktadır. Problem kanamanın kesin olarak durması için gereken pıhtılaşmanın gecikmesidir.Hemofili erkeklerde görülen ciddi bir kan hastalığıdır.

Türkiye’de 4000 Hemofili hastası vardır ve her yıl bu sayıya 100 kişi daha eklenmektedir.

Hemofili Tedavisi

Hemofili hastalarında meydana gelen kanamalar, olmayan faktörün yerine konması ile durdurulabilir. Bunun için iki çeşit faktör üretilmektedir:

*
Plazma kaynaklı faktörler: insanlardan toplanan kanlar bir havuzda toplanır, faktörler ayrıştırılır, viral inaktivasyondan (kan içinde olabilecek viruslar temizlenir) geçer ve paketlenir. Bu ürünler her ne kadar viral inaktivasyon yöntemlerinden geçmekteyse de insandan insana bulaşabilecek bir takım virusları taşıma riski vardır.
*
Rekombinat DNA teknolojisi ile elde edilen faktörler: insülinin üretimi gibidir. Bir vektör kullanılarak faktör elde edilmektedir. İçinde insana ait herhangi bir madde olmadığı için hastalık bulaştırma riski yoktur. Ürünümüz bu yolla elde edilir.

Son 50 Yorum
 1. Bekir Soydaner Cevapla
 2. dilara Cevapla
 3. aslı Cevapla
 4. Anonim Cevapla
 5. Anonim Cevapla
 6. ahmet Cevapla
 7. sena Cevapla
 8. selin tekin Cevapla
 9. sultan melike Cevapla
 10. sultan melike Cevapla
 11. dilan karataş Cevapla
 12. Demet Cevapla
 13. öözgün Cevapla
 14. murat özdemir Cevapla
 15. murat özdemir Cevapla
 16. messi Cevapla
 17. güzel Cevapla
 18. Furkan Avcı Cevapla
 19. Saliha Akhan Cevapla
 20. bahar Cevapla
 21. deniz Cevapla
 22. Uaa Cevapla
 23. Ahmet Tertemiz Cevapla
 24. Recep Özqan Cevapla
 25. Burak Karataş Cevapla
 26. Burak Karataş Cevapla
 27. Kübra Açıkgöz Cevapla
 28. tuğçe Cevapla
 29. SELEN Cevapla
 30. isimsiz azrail Cevapla
 31. gül Cevapla
 32. ssss Cevapla

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.